Blog

15 lutego 2021

Czym smarować papę na zimno?

Papa jest tanim, ale także jednym z najmniej trwałych pokryć dachowych. Wynika to z faktu, że działanie czynników atmosferycznych, głównie promieniowania ultrafioletowego rozbija długie cząsteczki materiału na mniejsze odcinki, co po kilku latach widoczne jest na powierzchni, jako wybrzuszenia oraz pęknięcia. Warto raz w roku kontrolować stan pokrycia, a po kilkunastu miesiącach od jego położenia zdecydować się na konserwację z wykorzystaniem preparatów aplikowanych na zimno. Są one zdecydowanie lepsze od mas asfaltowych, czy tych na bazie smoły, które wymagają podgrzewania. Wiążą się zdecydowanie szybciej i lepiej z papą, tworząc trwałą i wytrzymałą powłokę na długi czas.

Poniżej podpowiadamy, jakie materiały najlepiej sprawdzą się do smarowania pokrycia wykonanego z papy.

Preparaty na bazie żywic poliuretanowych

Najbardziej innowacyjnym, ale i najlepszym materiałem do smarowania papy na zimno są preparaty w postaci płynnej membrany opracowane na bazie syntetycznych żywic poliuretanowych. Są gotowe do użycia, wymagają jedynie odpowiedniego przygotowania podłoża i położenia podkładu gruntującego. Kluczową cechą wspomnianych materiałów jest ich elastyczność. Stworzona powłoka jest odporna na naprężenia oraz działanie temperatur – od niskich zimą, po wysokie latem. Ponadto surowiec jest wytrzymały także na działanie wielu substancji i co istotne, przeważnie mają jasny kolor. Dzięki temu odbijają promieniowanie UV, co jest głównym czynnikiem sprawczym uszkodzeń powstających na powierzchni papy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku budynków przemysłowych, gdzie wymagane jest zachowanie ciągłości produkcji i dobrego stanu technicznego urządzeń. Płynne membrany żywiczne to gwarancja szczelnego i funkcjonalnego dachu przez długi czas. Taką usługę warto jest zlecić firmom wyspecjalizowanym w tej dziedzinie. Specjaliści Alchimica doradzą, jakie rozwiązania będą najlepsze w zależności od typu budynku, dlatego zachęcamy do kontaktu z nami.

Lepiki bitumiczne nanoszone metodą na zimno

Bardzo popularnym, ale nieco mniej trwałym rozwiązaniem jest zastosowanie lepików bitumicznych i płynnych mas opartych na bazie substancji asfaltowych. Pierwszy z wymienionych preparatów sprawdza się do smarowania na zimno papy, która uległa odklejeniu, czy podczas wymiany uszkodzonych fragmentów pokrycia. Drugi surowiec sprawdza się jako warstwa zabezpieczająca, aplikowana na dachu co kilka lat. Wyróżnia się łatwym sposobem aplikacji, ponadto odświeża wygląd papy, która wygląda jak nowa. Ma on jednak tę wadę, że w odróżnieniu od płynnej membrany poliuretanowej jest w ciemnym kolorze, przez co skupia na dachu promienie UV, które przyczyniają się do powstawania mikrouszkodzeń. Dlatego w tym przypadku papę należy smarować znacznie częściej.

Zobacz również inne artykuły:

Poradnik