Blog

14 października 2019

Hydroizolacja dachu płaskiego – coraz częściej powracający temat zwłaszcza w zakresie przemysłowych dachów

Hydroizolacja dachu płaskiego ma kluczowe znaczenie. Dach stanowi bowiem pierwszą barierę dla całego obiektu budowlanego stawiającą czoła oddziaływaniu czynników zewnętrznych. Błędnie wykonana hydroizolacja dachu płaskiego to ryzyko dla całej konstrukcji budynku. Pamiętajmy, że woda jest największym wrogiem materiałów budowlanych i przenika przez każdą szczelinę, osłabiając jego konstrukcję. Coraz częściej wraca się do tematu hydroizolacji dachu płaskiego, bowiem częściej jest on elementem projektów budowlanych, obiektów, zwłaszcza tych komercyjnych i wielkopowierzchniowych. Hale produkcyjne, hale magazynowe, parkingi piętrowe i wolnostojące, budynki biurowców, galerie handlowe itp. często mają konstrukcję uwieńczoną płaskim dachem.

Z czym musi zmierzyć się hydroizolacja dachu płaskiego?

Przede wszystkim w zakresie dachu płaskiego nie mamy żadnego spadku, kąta nachylenia połaci dachowych, co utrudnia naturalne odprowadzanie nagromadzonej wody.

Hydroizolacja dachu płaskiego musi być odporna względem wszelkich warunków atmosferycznych jak:

– działanie słońca;

– wysokie i niskie temperatury powietrza;

– skład chemiczny powietrza;

– opady;

– zaleganie śnieg;

– uszkodzenia mechaniczne i nadzwyczajne itp.

Dodatkowo wykonując hydroizolację dachu płaskiego należy precyzyjnie uwzględnić wszystkie elementy obecne na dachu, bo właśnie te newralgiczne miejsca, wszelkie łączenia z dachem mogą być najbardziej narażone na błędy hydroizolacji dachu płaskiego. Mowa tu przede wszystkim o: ścianach attykowych, wpustach odwadniających, kominach wentylacyjnych, obrzeżach płyty, urządzeniach technicznych jak klimatyzatory, anteny itp.

Hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą tradycyjnej papy – czym wyróżnia się to rozwiązanie?

Bardzo popularną opcją hydroizolacji dachu płaskiego jest papa. Tego typu rozwiązanie jest najtańsze i dla niektórych może wydawać się optymalną opcją. Jednak jest sporo potwierdzonych wad papy jako materiału hydroizolacyjnego. Papa skuteczna jest w początkowym okresie, po kilku latach zaczynają pojawiać się mikrouszkodzenia. Z czasem papa zaczyna się rozwarstwiać, pękać i pojawiają się znaczne nieszczelności. Kolejnym znaczącym minusem papy w hydroizolacji dachów płaskich jest  nieprzepuszczalność wilgoci z wewnątrz na zewnątrz. Powoduje to, że para wodna gromadzi się w obiekcie, nie może odparować i może to prowadzić to do powstania pleśni i grzybów – trudnych do zwalczenia wrogów nieruchomości budowlanych.

Czasem izolację z papy zastępuje się nowocześniejszą technologią jak, np. membrany EPDM, które są  specjalną pianą lub powłoką w formie taśm czy mat kauczukowych. Jednak w tym przypadku nie zaradzimy sytuacji, iż tam gdzie warstwy izolacyjne membrany stykają się krawędziami powstaje wyższe ryzyko przenikania wody i wilgoci.

Hydroizolacja dachu płaskiego z użyciem nowoczesnej płynnej membrany Hyperdesmo?

Membrana w formie płynnej jest innowacyjnym rozwiązaniem hydroizolacji dachu płaskiego, która stanowi doskonały zamiennik do omawianej papy czy membran. Hydroizolacja dachu płaskiego przebiega za pomocą aplikacji płynnej membrany wałkiem bądź natryskową metodą. Warto skorzystać z aplikacji profesjonalnej firmy. Membrana w formie płynnej to następujące zalety, które przemawiają na jej korzyść:

– jednorodna warstwa, bez spoin i łączeń, co zwiększa jej hermetyczność;

– wysoka przyczepność;

– powłoka odporna na korozję;

– powierzchnia odporna na promieniowanie UV;

– zachowanie właściwości w ramach szerokiego zakresu temperaturowego od -40 stopni do nawet +90 stopni;

– właściwości dyfuzyjne powłoki, czyli para przepuszczalność z wewnątrz na zewnątrz;

– łatwa aplikacja, nawet w trudno dostępnych miejscach;

– duża wytrzymałość na czynniki mechaniczne;

– skuteczność aplikacji na różnych pokryciach dachowych jak: papa, blacha, membrana PCV czy EPDM itp.;

– estetyczny wygląd;

– możliwości renowacyjne starych pokryć dachowych, bez zrywania starych materiałów, znaczna oszczędność w kosztach;

– powłoka ochronna, odbijająca promienie i zapobiegająca nagrzewaniu się i inne.

Zobacz także:

Poradnik