Blog

24 października 2019

Czym jest folia w płynie i do czego służy?

Użycie folii w płynie to szybki i prosty sposób na wykonanie hydroizolacji wewnątrz budynku. Materiał ten jest jednoskładnikowy, co oznacza, że nie trzeba go z niczym łączyć – przed położeniem wystarczy zamieszać, podobnie jak farbę. Folię w płynie najczęściej stosuje się w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą, jak na przykład łazienka, czy pralnia. Okazuje się, że warstwę hydroizolacyjną tego typu można kłaść jedynie w wybranych fragmentach pomieszczenia, np. w kabinie prysznicowej pozbawionej brodzika w celu ochrony podłogi i ścian lub tuż za umywalką. Należy pamiętać, że folia w płynie cechuje się niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też powinno się stosować ją w połączeniu z płytkami ceramicznymi. Materiał ten zyskał sporą popularność dzięki łatwości z jaką można go użyć. Ponadto w przypadku planowanego montażu w pomieszczeniu, w którym dokonuje się hydroizolacji ogrzewania podłogowego warto sprawdzić, czy dany preparat daje taką możliwość. W celu uniknięcia komplikacji wynikających z zalania pomieszczenia dobrze jest zastosować odpowiednią folię w płynie.

Dlaczego warto stosować hydroizolację w postaci folii w płynie?

W przypadku miejsc, w których występuje stały kontakt ścian lub podłogi z wodą, same płytki ceramiczne nie stanowią odpowiedniej ochrony przed cieczą. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi hydroizolacja wykonywana z pomocą folii w płynie. Po wyschnięciu stanowi ona nieprzepuszczającą płynów warstwę uszczelniającą, która skutecznie zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, które nie tylko powodują odpadanie płytek, ale również są szkodliwe dla zdrowia. Co ciekawe, aby osiągnąć pełną szczelność wystarczy już dwu mililitrowa warstwa folii w płynie. Do jej nakładania stosuje się wałek lub pędzel. W przypadku kładzenia warstwy hydroizolacyjnej na podłodze, warto najpierw wykończyć ściany, dopiero następnie zaczynając prace z podłożem – to pozwoli na uchronienie folii w płynie przed niepożądanymi uszkodzeniami mechanicznymi. Skuteczność warstwy izolacyjnej tego typu sprawia, że staje się ona częstym wyborem podczas prac remontowych.

Folia w płynie – prawidłowe stosowanie

Jak wszystkie czynności, stosowanie folii w płynie wymaga prawidłowego kładzenia na danym obszarze. Aby warstwa izolacyjna mogła w pełni spełniać swoją rolę, należy odpowiednio przygotować podłoże, które będzie miała chronić. Po pierwsze – ważne jest, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia w postaci pozostałości po farbach, płytkach, czy klejach. Trzeba także usunąć pyły, oraz wyrównać nierówności i szczeliny. Oczywiście, istotne jest także zachowanie czystości danego obszaru, który zostanie potraktowany folią w płynie. Po zastosowaniu mankietów hydroizolacyjnych w narożnikach i okolicach rur można przystąpić do malowania wybranej powierzchni. Izolację można wykonać za pomocą dwóch warstw nakładanych po wyschnięciu poprzedniej, co trwa od dwóch do ośmiu godzin. Przy kładzeniu pierwszej z nich, pędzel kieruje się w dowolnym kierunku, natomiast drugą – prostopadle do wcześniejszej. Dzięki folii w płynie można stworzyć elastyczną powłokę, która pozwoli na ukrycie drobnych rys, co także stanowi jedną z zalet preparatu.

Bez kategorii