Blog

16 października 2019

Hydroizolacja na stare płytki – szybka naprawa i renowacja starej podłogi

Nierzadko zdarza się, że fuga ukruszy się, występuje przeciek, podłoga podsiąka, płytki na tarasie czy balkonie  są w konsekwencji tego podmywane i może pojawić się pleśń, grzyb. Nie chcemy zmieniać całej posadzki, bowiem to znaczny koszt i często znaczące obciążenie samym remontem. Z pomocą przychodzi wówczas hydroizolacja na stare płytki w formie płynnej membrany. Naprawa tarasu czy balkonu z tą membraną jest naprawdę prosta. Wystarczy do tego wałek lub natrysk bezpowietrzny. Hydroizolacja na stare płytki ogranicza się wówczas do rozprowadzenia płynnego produktu na całej powierzchni tarasu/balkonu. Jest to żywica poliuretanowa, która w procesie wiązania tzw. polimeryzacji tworzy na starych płytkach powłokę jednolitą, bezszwową, silnie powiązaną z podłożem. Zaletą hydroizolacji starych płytek z płynną membraną jest jej transparentność, co sprawia, że nadal możemy cieszyć oko kolorem czy wzorem płytek ceramicznych, terakoty czy gresu.

Uszczelnienie płytek ceramicznych gresowych w systemie Hyperdesmo-T

Bezbarwna membrana z żywicy poliuretanowej Hyperdesmo-T na płytki

Jakie są główne zalety hydroizolacji wykonywanej na stare płytki?

Hydroizolacja starych płytek z użyciem płynnej membrany tworzy nam szczelną i odporną na wodę i wilgoć powłokę, która dodatkowo ma dyfuzyjne właściwości. Oznacza to, że z jednej strony jest wodoszczelna, z drugiej zaś paroprzepuszczalna, pozwala na łatwe odparowywanie wilgoci z podłoża do atmosfery. Jest to niezwykle ważne, bowiem hamuje rozwój wszelkich mikroorganizmów pod powłoką płytek.

Działanie hydroizolacji starych płytek możemy przyrównać potocznie do położenia specjalnej gumowej czy silikonowej powłoki w płynie, która stanowi doskonałą izolację przed działaniem czynników atmosferycznych. Przezroczysta warstwa hydroizolacji uszczelnia na starych płytkach wszelkie, ewentualne szczeliny w okolicach fug, narożników czy cokołów. Co wyjątkowo ważne powłoka ta jest bardzo estetyczna i elegancka wizualnie, stąd nie zaburzy dotychczasowego wizerunku balkonu/tarasu.

Jak odpowiednio przygotować podłoże pod hydroizolację płytek z płynną membraną?

Przed przystąpieniem do aplikacji płynnej żywicy poliuretanowej należy zweryfikować precyzyjnie stan płytek. Gdyby jakiekolwiek płytki były niestabilne należy je odpowiednio podkleić, braki w dylatacjach i fugach należy uzupełnić, wszelkie ruchome czy skruszone elementy usunąć. Następnie należy dokładnie wyczyścić powierzchnię. Można to zrobić np.: myjką ciśnieniową albo aktywną pianą. Używane środki chemiczne do mycia należy dokładnie wypłukać z powierzchni czystą wodą.

Najważniejszy atut hydroizolacji i renowacji starych płytek z membraną żywiczną w płynnej formie to brak konieczności zrywania podłoża. To zdecydowanie oszczędza koszty remontu i skraca niebywale czas renowacji. Przeczytaj instrukcję stosowania takiej żywicy wylewanej na płytki (od str. 75).

Inne zastosowania hydroizolacji na stare płytki

Najczęściej regeneracja starych powłok dotyczy balkonu czy tarasu. Nierzadko jednak płynna membrana żywiczna przyda się także w łazience czy w kuchni. Podczas remontu tych pomieszczeń warto pamiętać o hydroizolacji płytek. Unikniemy wówczas wilgoci i zagrzybień. Pod warstwę płytek należy zaaplikować płynną substancję żywiczną. Można nią pokryć powierzchnie wykonane z betonu, tynku cementowego, tynku cementowo-wapiennego oraz podłoże gipsowo-kartonowe, jastrych anhydrytowy, pustaki ceramiczne, beton komórkowy, bloczki gipsowe czy płyty wiórowe.

Podsumowując hydroizolacja na stare płytki z użyciem żywicy poliuretanowej w płynie przyda się również w następujących sytuacjach:

– omawiane izolacje tarasów i dachów; zabezpieczenie przeciekających płytek bez ich zrywania; zaradzenie podsiąkaniu fug;

– uszczelnienie dachów i innych przykryć – również wykonanych ze szkła, plastiku czy poliwęglanu;

– izolacje stropów;

– jako powłoka ochrona na cegły, kamień;

– jako ochrona podłóg pomieszczeń narażonych na bezpośrednie zalanie wodą lub długo utrzymującą się wilgoć, jak omawiana kuchnia czy łazienka.

Zobacz także:

Poradnik