Blog

3 marca 2021

Czym nakładać żywicę?

Żywice syntetyczne zdobywają popularność wśród inwestorów prywatnych i komercyjnych. Są to mieszaniny polimerowe, składające się z płynnej żywicy i utwardzacza, czyli substancje dwuskładnikowe. Ich zmieszanie w odpowiednich proporcjach sprawia, że po określonym upływie czasu mieszanka utwardza się. Stosunek żywicy i utwardzacza jest ściśle określony przez producenta, tak samo jak czas schnięcia oraz temperatura i poziom wilgotności niezbędny do przeprowadzania prac z żywicą.

Żywicę każdorazowo należy nałożyć na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, najlepiej odpowiednim narzędziem – o czym poniżej.

Jakie czynności przed nakładaniem żywicy należy podjąć?

Żywicę możemy nałożyć praktycznie na każdą powierzchnię, pod warunkiem, że będzie ona czysta, sucha i matowa. Przed procesem jej nakładania należy więc powierzchnię oczyścić, odtłuścić, wyrównać. Kolejno warto zadbać o warunki pracy – najlepiej temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza i jak najniższa wilgotność.

Jakie narzędzie najlepiej rozprowadzi żywicę?

Aby proces nakładania żywicy był jak najbardziej efektywny warto zaopatrzyć się w specjalny wałek dedykowany do nakładania żywicy. Jest on wykonany z nylonu i odporny jest na działanie agresywnych substancji. Wałek taki nie zostawia po sobie śladów, dzięki czemu efekt po nałożeniu żywicy jest wysoce estetyczny. Na rynku dostępne są także wałki do żywic z opcją odpowietrzania. Jego struktura sprawia, że z łatwością usuwa pojawiające się na powierzchni pęcherzyki powietrza. Dzięki specjalistycznemu wałkowi do nakładania żywicy, rozłożenie materiału będzie bardzo równomierne.

Pędzel do nakładania żywicy – czy to dobre rozwiązanie?

Żywicę można również nakładać pędzlem. Najlepiej, aby miał on stosunkowo gęste włosie, wykonane z wysokiej jakości naturalnej szczeciny oraz aby był odporny na utratę włosia. Najczęściej oferowane pędzle, które nadają się do żywic epoksydowych i poliuretanowych mają określone wskazanie producenta dot. tego typu prac.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik