Blog

17 stycznia 2021

Dlaczego odpowiedni proces aplikacji żywic jest tak ważny?

Jak się kładzie żywicę?

Żywicę można nakładać na różne sposoby, jednak aplikacja przy pomocy pędzla lub wałka jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod. Jest to szczególnie istotne w przypadku tworzenia funkcjonalnych posadzek żywicznych oraz pokrycia ścian odpornych za zabrudzenia i zachlapanie płynami. Odpowiednie nakładanie surowca pozwala na równomierne utworzenie powłoki, która staje się w pełni funkcjonalna. Dlatego poniżej zawarliśmy garść praktycznych wskazówek, jak powinno kłaść się żywicę.

Wybierz odpowiednie narzędzia pozwalające kłaść żywicę

Aby położyć żywicę, dobrze jest zaopatrzyć się w narzędzia, które znacznie ułatwią prowadzenie prac. Podstawą jest jednak zakup odpowiedniego surowca – najczęściej mamy do dyspozycji produkty dwuskładnikowe, czyli żywicę oraz utwardzacz, które trzeba zmieszać we właściwych proporcjach, ale z łatwością zakupimy również produkty jednoskładnikowe. Przygotowaną masę zazwyczaj nakłada się za pomocą wałka lub pędzla, które warto jest dobrać w zależności od tworzonego obiektu. W przypadku posadzek żywicę kładzie się zazwyczaj za pomocą szerokiego wałka, a w przypadku niewielkich elementów wystarczy średniej wielkości pędzel.

Jak się kładzie żywicę krok po kroku?

Proces aplikacji żywicy jest stosunkowo prosty, warto jednak mieć wprawę w podejmowaniu czynności. Całość procesu nakładania masy można zamknąć w kilku punktach:
– na początku przygotowujemy element lub obiekt do pracy – powinien być odtłuszczony i pozbawiony zanieczyszczeń
– następnie mieszamy żywicę z utwardzaczem zgodnie z zaleceniami producenta
– kolejny etap to kluczowy element pracy z żywicą, czyli proces jej aplikacji. Wylewa się porcję masy, a następnie rozprowadza całość na przykład za pomocą wałka. Można również wylać żywicę do kuwety malarskiej, co pozwoli na równomierne nałożenie żywicy na posadzkę, czy ścianę.

Sprawdź również inne wpisy:

 

Poradnik