Blog

4 marca 2021

Czy podłoga z żywicy jest ciepła?

Podłoga z żywicy to rozwiązanie, po które inwestorzy sięgają coraz częściej. Wszystko za sprawą walorów żywicy, która jest wytrzymała, odporna na ścieranie, niewrażliwa na wilgoć, łatwa w pielęgnacji i czyszczeniu, tłumiąca wibracje i hałas, odporna na środki chemiczne i antypoślizgowa. Dodatkowo prezentuje się minimalistycznie, co może podkreślić określone atuty i charakter wnętrza. Przytoczone właściwości żywicy sprawdzają, że jest często wykorzystywanym rozwiązaniem dla przemysłowych potrzeb, choć i prywatni inwestorzy coraz chętniej sięgają po podłogę z żywicy.

Pojawia się wówczas zapytanie o właściwości termiczne podłogi z żywicy. Czy jest to podłoga ciepła i jakie zastosować ogrzewanie?

Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe

Podłoga z żywicy najlepiej sprawdzi się w przypadku planowanego ogrzewania podłogowego. Posadzki żywiczne doskonale współgrają z tym systemem ogrzewania, bardzo dobrze przewodzą i oddają ciepło. Rozwiązanie to jest energooszczędne, generuje zdecydowanie niższe koszty ciepła, niż przy standardowym ogrzewaniu.

Jakie systemy grzewcze podłogowe najlepiej sprawdzą się w zastosowaniu z podłogą żywiczną?

Najpopularniejsze systemy ogrzewania podłogowego, które wykorzystuje się w przypadku posadzek żywicznych to:

– ogrzewanie podłogowe wodne, czyli system rur metalowych i z tworzywa sztucznego, w których przepływa gorąca woda;

– ogrzewanie podłogowe elektryczne, czyli maty i folie grzewcze emitujące ciepło w skutek przepływu prądu elektrycznego;

– ogrzewanie podłogowe powietrzne, czyli najbardziej ekologiczne rozwiązanie grzewcze, wymagające dobrej izolacji budynku.

Ciepła podłoga z żywicy – o czym warto jeszcze pamiętać?

Ogrzewanie podłogowe sprawia, że podłoga z żywicy jest ciepła. Warto jednak pamiętać, że elementy systemu grzewczego nie mogą być absolutnie zatopione w żywicy (przewody ogrzewania wodnego, elektrycznego, powietrznego, folie, maty grzewcze nie mogą być zalane wprost żywicą!) . Stosuje się tu inne rodzaje wylewek, jak np.: beton, cement itp.

Sprawdź również inne artykuły:

Poradnik