Blog

21 października 2020

Czy blachodachówka rdzewieje?

Blachodachówka to bardzo popularne pokrycie dachowe, chętnie wybierane przez inwestorów. Jest to rozsądna inwestycja na przyszłość, bowiem co do zasady blachodachówka cieszy się trwałością i długą żywotnością. Dodatkowo kusi jej cena. Blachodachówka potrafi przetrwać wiele lat w bardzo dobrym stanie. Tworzy solidne zabezpieczające poszycie, odpowiednio szczelne, jeśli zadbamy o brak dekarskich błędów przy jej montażu oraz jej cykliczną konserwację.

Zaletą tego poszycia dachowego jest także lekkość konstrukcji, łatwość mocowania i wystarczające zabezpieczanie przed zjawiskami atmosferycznymi. Nie wymaga budynku o solidnej i ciężkiej konstrukcji. Blachodachówka często wybierana jest jako rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, ciesząc oko bardzo estetycznym efektem wizualnym.

Warto pamiętać, aby wybierać blachodachówkę u renomowanych, sprawdzonych producentów. Blachy powinny być bowiem pokryte specjalną powłoką ochronną zabezpieczającą przed korozją.

Czy więc blachodachówka może zardzewieć?

Tak może, to jej słabsza strona. Blachodachówka może podlegać korozji. Zabezpieczenia producenta są bardzo istotne, aczkolwiek i one mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem oddziaływania warunków atmosferycznych – częste i obfite opady deszczu czy śniegu, czy na skutek mechanicznych uszkodzeń, np.: podczas odśnieżania dachu.

Pojawiające się na powierzchni blachy zarysowania i pęknięcia mogą natomiast prowadzić do tworzenia łatwo rozszerzających się punktów korozji.

Jak zapobiec procesowi korozji blachodachówki? Jak ją zabezpieczyć?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, sam producent blachodachówki powinien już o to zadbać, przed wprowadzeniem produktu na rynek. Najczęściej są to specjalne posypki lub powłoki antykorozyjne. Posypki wykonane są ze stopu aluminium oraz z powłok żywicy akrylowej, zmieszanych z posypką mineralną. Powłoki antykorozyjne to specjalne podkładowe warstwy ochronne.

Warto jednak cyklicznie odnawiać powlokę ochronną. Możemy zastosować specjalną farbę przeznaczoną do metalowych elementów. Na początek należy usunąć ślady rdzy za pomocą szlifierki czy szczotki drucianej i oczyścić miejsce. Następnie na tak przygotowane miejsce nanieść ów farbę i wyrównać powierzchnię.

Rekomendujemy zwłaszcza farby poliuretanowe o hydroizolacyjnych właściwościach, tworzące zabezpieczającą powłokę na bazie wodnej dyspersji poliuretanu, a także płynne membrany hydroizolacyjne dedykowane do renowacji dachów, w tym tych z blachy. Produkty te to wysoka odporność mechaniczna, termiczna, hydroizolacyjna, UV oraz względem innych czynników środowiskowych. Tym samym doskonale zabezpieczą blachodachówkę przed ewentualną, niepożądaną korozją.

Już na etapie wyboru odpowiedniego poszycia dachowego, warto wziąć pod uwagę nowatorskie produkty zabezpieczające i wykańczające – jak opisane powyżej płynne membrany marki Hyperdesmo.

Przeczytaj również inna wpisy:

Poradnik