Blog

15 października 2020

Co podtrzymuje dach hali przemysłowej?

Nowoczesne hale przemysłowe to coraz częściej tzw. lekkie konstrukcje. Są to hale zbudowane z konstrukcji stalowych, których dużą zaletą jest szybkość montażu, w relatywnie krótkim czasie. W przypadku tego typu hal stalowych istotną rolę odgrywa sam dach, który pełni funkcję ochronną, zabezpieczającą, a coraz częściej także funkcję nośnika infrastruktury teletechnicznej umieszczonej na dachu. Pamiętajmy o tym, że dachy hal przemysłowych często mają płaską i wielkopowierzchniową konstrukcję.

Dachy hal przemysłowych o stalowej konstrukcji są stosunkowo lekkimi, często z dodatkowymi świetlikami dachowymi. Wspomniana połać dachu umożliwia montaż dodatkowego wyposażenia jak np.: klimatyzatorów, paneli solarnych, masztów antenowych, wentylatorów itp.

Dach obiektu przemysłowego i jego podtrzymująca konstrukcja muszą uwzględniać obciążenia naturalne, jak opady, wiatr, a także te dodatkowe.

Jakie więc podtrzymanie dla przemysłowego dachu ma zastosowanie?

Podstawą układu stalowego hali są tzw. dźwigary dachowe, ustawione prostopadle do dłuższej osi, oparte na słupach hali. Z kolei na dźwigarach opierają się płatwie, na których spoczywa pokrycie dachu.

Dodatkowo konstrukcja jest odpowiednio sztywna, tak aby zapobiec deformacjom. Stosuje się pręty – tzw. stężeń – oraz pokrycia dachu odpowiednią blachą trapezową. Blacha pełni również funkcję podparcia dla warstwy termicznej, lub jest nawet jego wierzchnim pokryciem.

Ważny jest dobór odpowiedniego elementu stalowego, stanowiącego główną podporę dachu, czyli wspomnianych rygli i płatwiów. Zależne jest to m.in. od rozpiętości i obciążeń przenoszonych przez pokrycie.

Rygle stalowe – wykonane są zazwyczaj z profili gorącowalcowanych, blachownic oraz w formie kratownic. Rygle ścienne są poziomymi elementami prętowymi. Układa się je w stosunku do osi podłużnej hali: równolegle w ścianie bocznej i prostopadle w ścianie czołowej (poprzecznej). Zadaniem konstrukcyjnym rygli jest przejęcie pionowych obciążeń od ciężaru własnego osłon ściennych i przekazywanych przez nie obciążeń poziomych od wiatru.

Płatwie to profile pełnościenne, ażurowe i kratownicowe. Są to elementy usytuowane równolegle do osi podłużnej hali. Przejmują one obciążenia z płyt dachowych, przekazując je na poprzeczne układy nośne. Rozstaw płatwi wynika z nośności płyt dachowych oraz np. rozmieszczenia węzłów górnych kratowego rygla układu poprzecznego.

Jak odpowiednio zabezpieczyć dach hal przemysłowych?

Poza całą konstrukcją wsporniczą i podtrzymującą dach istotny jest także dobór poszycia dachowego oraz właściwa hydroizolacja i zabezpieczenie zadaszenia. Rekomendowanym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiedniej wierzchniej warstwy zapewniającej hydroizolację. Nowoczesnym rozwiązaniem i alternatywą dla stosowanych powszechnie membran PVC i EPDM są płynne membrany żywiczne, poliuretanowe. Są doskonałym rozwiązaniem hydroizolującym. Są to jednolite i elastyczne powłoki, wytrzymałe, odporne na warunki klimatyczne i mechaniczne i łatwe w aplikacji. Dodatkowo płynne membrany żywiczne np.: system Hyperdesmo są doskonałym rozwiązaniem przy występowaniu licznych otworów i urządzeń montowanych do konstrukcji dachu przemysłowego, co jest częstym zabiegiem, łatwo jest taką membraną uszczelnić wszystkie przeszkody na dachu.

Przeczytaj także inne artykuły:

Poradnik