Blog

16 listopada 2020

Co tańsze – hala stalowa czy murowana?

Hala stalowa jest tańsza od murowanej, co odnosi się do całkowitego kosztu użytych materiałów:

• W przypadku hali stalowej konieczne jest stworzenie odpowiedniego podłoża wraz z fundamentami, stalową konstrukcją hali wraz ze ścianami obitymi warstwowymi płytami. Konieczne jest także zastosowanie drzwi, bram, ale także doków przeładunkowych, okien oraz świetlików. Z kolei stworzenie hali murowanej jest znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga stworzenia fundamentów, konstrukcji nośnej (najlepiej żelbetowej), murowania ścian, ocieplenia budynku, stworzenia wytrzymałego dachu, którego konstrukcja będzie dostosowana do potrzeb budynku. Tutaj oczywiście równie istotne jest zastosowanie okien oraz wejścia do budynku przez drzwi oraz bramy.

• Koszt obu obiektów uzależniony jest przede wszystkim w ilości zużytych materiałów. Przykładowo ocieplenie hali stalowej tworzą płyty wielowarstwowe, z kolei hale murowane mają ściany ocieplane wełną mineralną albo styropianem, a całość wykańczana jest tynkiem, co wiąże się z większym kosztem.

• Halę stalową stawia się znacznie krócej niż halę murowaną, co również wpływa na ich niższy koszt.

Oba typy obiektów są bardzo trwałe, jednak mają ograniczenia pod względem możliwości montażu. Hale stalowe można stawiać przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Budowanie hali murowanej ma jednak pewne ograniczenia, wynikające z możliwości wiązania cementu, przez co ich stawianie przeprowadza się głównie od wiosny do jesieni.

W niektórych przypadkach wybudowanie hali murowanej przeważa nad halami stalowymi

Hala murowana dla wielu osób wciąż jest koniecznością, co dotyczy zwłaszcza osób zajmujących się rolnictwem. Wielu rolników jest zdania, że wymurowany budynek lepiej trzyma ciepło, co jest szczególnie istotne w obiektach, gdzie przebywają zwierzęta, głównie krowy, świnie oraz konie, które zwłaszcza zimą nie są wyprowadzane na zewnątrz, ale także w przechowywaniu produktów rolnych, w tym zboża, siana i słomy. Jednak coraz częściej powstają wysokiej klasy, wytrzymałe obiekty stalowe, które wyróżniają się trwałością, a przy tym znacznie szybciej trwa czas ich montażu.

Warto zdecydować się na zabezpieczenie dachu hali

Niezależnie od tego, jaki typ hali wybierzemy, warto zdecydować się na zabezpieczenie jej dachu, najlepiej z wykorzystaniem nowoczesnych środków opartych na technologii elastycznych żywic. Tego rodzaju usługi oferuje firma Alchimica – specjalizujemy się w zabezpieczeniu dachów obiektów między innymi obiektów magazynowych. W naszej pracy wykorzystujemy produkty najwyższej jakości, od podkładów gruntujących, przez uszczelniacze, aż po hydroizolację. Dzięki temu powstaje jednolita powłoka bez szczelin, co świetnie blokuje daną powierzchnię przed dostępem wilgoci. Co warte podkreślenia, zajmujemy się zabezpieczeniem dachów z papy, EPDM, PCV, TPO/FPO oraz blach, gwarantując żywotność powłoki przez okres nawet 25 lat, dlatego jest to świetny sposób zabezpieczenia budynków na bardzo długi czas.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik