Czym są wiązary, a czym więźba dachowa? Na czym polega różnica?
Zazwyczaj w domach mieszkalnych spotykamy się z konstrukcją tradycyjnych więźb dachowych. Coraz bardziej na znaczeniu zyskują jednak wiązary, czyli konstrukcje prefabrykowane. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej konstrukcji kluczową rolę odgrywa drewno, przy czym więźba dachowa tradycyjna wykonywana jest wprost na miejscu budowy, a ta prefabrykowana trafia tam w gotowej formie od producenta.
Jakie inne kwestie odróżniają wiązary od więźby dachowej?
Więźba tradycyjna to odpowiednio dobrane drewniane elementy do skręcenia, zbijania i układania na budowie. Stosuje się ją w przypadku budynków z użytkowym poddaszem, gdy przewidujemy na poddaszu część mieszkalną. Przy mocno skomplikowanych dachach również częściej spotykamy tradycyjną więźbę dachową.
Drewno na budowę przywożone jest zazwyczaj wprost z tartaku i z tegoż względu cechuje się większą wilgotnością. Należy zwrócić więc szczególną uwagę na jego składowanie, aby nie doszło do wypaczenia oraz jego zabezpieczenie przed innymi czynnikami, np.: biologicznymi (polecamy impregnację próżniowo-ciśnieniową). W przypadku tej tradycyjnej konstrukcji w projekcie musimy ująć także strop, wymagający dodatkowych wewnętrznych podpór, czyli dodatkowych ścian.
W przypadku zaś wiązarów, czyli dachu prefabrykowanego mamy do czynienia z postacią tzw. kratownic z drewnianych belek, połączonych płytkami kolczastymi (grupą gwoździ). Tworzą one nie tylko oparcie dla poszycia dachowego, ale także zastępują strop budynku. Zaletą jest relatywna lekkość konstrukcji oraz szybkość montażu, nie potrzeba żadnych dodatkowych elementów nośnych. Drewna do wiązarów nie trzeba impregnować, ponieważ wszelkie owady i larwy w nim żerujące giną w czasie przemysłowego suszenia w temperaturze około 70°C.
Oprócz tego, wnikanie do drewna utrudnia pasożytom gładka powierzchnia odpowiednio przygotowanych elementów. Jednocześnie zmniejsza to ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania pożaru. Mamy więc pewność, że użyte drewno do realizacji konstrukcji będzie odpowiedniej jakości i parametrów. Należy jednak wiedzieć, że tego typu konstrukcja ogranicza przestrzeń na poddasze użytkowe, stąd wiązary najczęściej stosowane są przy dachach płaskich, czy tez wielkopowierzchniowych.
Co jest tańsze wiązary czy więźba dachowa?
Wybór odpowiedniej konstrukcji zależy nie tylko od ceny, ale i innych, wspomnianych czynników. Należy wziąć pod uwagę typ dachu, opcję poddasza, możliwości montażowe. Jeśli spojrzymy na czynnik cenowy to do kosztów tradycyjnej więźby dachowej należy zawsze dodać koszty wykonania stropu i dodatkowych podpór pod niego. Zwiększa to zdecydowanie nakłady inwestycyjne.
Na tym tle zdecydowanie cenowo korzystniej wypadają w przeważającej większości wiązary, czyli dach prefabrykowany. Musimy jednak pamiętać, że dach prefabrykowany to konstrukcja dostarczana na miejsce budowy w gotowej postaci oraz montowana na budynku z pomocą dźwigu. Musimy więc zawsze pamiętać o kosztach transportowych czy wynajęcia dźwigu. Sam montaż dachu trwa zazwyczaj kilka dni, co jest olbrzymim atutem w stosunku do klasycznej formy.
Przeczytaj również inne wpisy: