Blog

10/24/2020

Na czym polega wykończenie dachu?

Najważniejsze czynności wykończenia dachu to wszelkie zabiegi zapewniające mu szczelność i ochronę poszycia dachowego. Niezwykle istotne jest odprowadzanie wód opadowych, bo to właśnie woda jest głównym przeciwnikiem dachu i konstrukcji budynku. Należy również zamontować elementy ułatwiające obsługę samego dachu, jego cykliczne inspekcje i konserwację. Nie zapomnijmy o ochronie dachu przed śniegiem i oblodzeniem.

Jakie najczęściej stosujemy elementy wykończenia dachu?

W większości pokryć dachowych niezbędne jest zastosowanie dodatkowych elementów z blach stalowych lub aluminiowych z odpowiednią powłoką ochronną i dekoracyjną. Ich celem jest wykończenie krawędzi bocznej i okapowej oraz wykonanie uszczelnień wokół komina i w miejscach styku z inną infrastrukturą dachową.

W przypadku dachów płaskich, często krytych papą, gontem, takie uszczelnienia w ramach wykończenia dachu, przeprowadza się z użyciem materiałów bitumicznych.

Uszczelnienie komina – istotny etap procesu wykończenia dachu

Należy wykonać odpowiednie zabezpieczenie komina, które ma go chronić przed zaciekaniem pod niego wody. Kształtuje się tzw. wydrę, czyli cofnięcie o 2-3 cm dolnej części ścianek i umocowanie tam blachy. Czasem wykonuje się nacięcie w ściankach kanałów i wprowadza się zagięty brzeg blachy oraz uszczelnia to miejsce silikonem. Blacha komina musi sięgać naprawdę głęboko pod pokrycie, zarówno z tyłu jak i po bokach.

Jakie akcesoria są niezbędne w wykończeniu dachu?

Proces wykończenia dachu to jak wspomnieliśmy prace zabezpieczenia miejsc newralgicznych. Akcesoria, które są najczęściej wykorzystywane to:

• wentylacyjne: komin, okap, taśmy i wywietrzniki kalenicowe, elementy zabezpieczające okap, dachówki wentylacyjne,

• zabezpieczające przed wodą opadową (np. kosze dachowe),

• kominiarskie (ławy i stopnie kominiarskie),

• zwiększające bezpieczeństwo – zabezpieczenia przeciwśniegowe (płotki, bale przeciwśnieżne, elektryczne systemy przeciwoblodzeniowe),

• do utrzymania zadaszenia w czystości (kształtki miedziane),

• instalacji odgromowej;

• rury, rynny spustowe, koryta dachowe;

• zadaszenia

Zabezpieczenie dachu nowoczesną płynną membraną żywiczną – sposób na izolacyjne wykończenie dachu

Praktycznie każde poszycie dachu można pokryć nowoczesnym produktem jakim są membrany płynne przeznaczone do aplikacji wałkiem, pędzlem czy natryskiem. Są to produkty z żywicy syntetycznej, które nadają się idealnie do zabezpieczenia dachu. Sposób aplikacji jest prosty, a efekt trwały i skuteczny. Są to produkty dwuskładnikowe, na bazie wodnej dyspersji poliuretanu. Po aplikacji i odparowaniu wody, uzyskujemy jednolitą, wystarczająco sprężystą powłokę, bez żadnych spoin i łączeń. Łatwo jest w ten sposób zabezpieczyć także wspomniane newralgiczne miejsca, np.: łączenia z klimatyzacją, antenami, kominem itp. Produkt jest w 100% bezpieczny, ekologiczny, wydajny, a przy tym zapewnia ochronę przed wodą, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Idealny do różnych typów dachu, zwłaszcza powszechnych dachów płaskich, wielkopowierzchniowych.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik