Blog

22 lutego 2021

Czy warto zamontować daszek na kominie? Czym jest zakończenie komina?

Tak, warto zamontować odpowiednie zakończenie kominowe. Zakończenie komina to inaczej daszek lub nasada kominowa, np.: wykonana z blachy ocynkowanej. Jego rolą jest izolacja i zabezpieczenie przewodu kominowego przed dostawaniem się do wnętrza niepożądanych elementów z zewnątrz.

Czy zawsze należy montować daszek na kominie? Czy jest to wymóg?

Z daszku czy nasady kominowej możemy zrezygnować wyłącznie wtedy, gdy komin został wyposażony w wentylację mechaniczną. W innym przypadku zalecamy zastosowanie izolacji komina. Czy jest to konieczne? W Polce wyróżniamy dwie strefy, co do których montaż nasad kominowych jest obowiązkowy. Mowa tu o Pomorzu oraz strefie wzdłuż południowej granicy Polski. Są to miejsca najbardziej narażone na wiatry i w ich przypadku istnieje prawny obowiązek montażu daszku czy nasady.

Daszek na kominie, jako zabezpieczenie przed ciągiem zwrotnym

Warto zdecydować się na takie rozwiązanie bowiem zapobiega ono tzw. ciągowi wstecznemu. Co to jest? Jest to nic innego jak zjawisko powrotu spalin do wnętrz domu. Rodzi to poważne konsekwencje dla zdrowia osób przebywających w obiekcie. Ma na celu zapobieżenie zjawisku zaczadzenia się dwutlenkiem węgla w formie trującego związku chemicznego zwanego powszechnie czadem. Właściwie dobrany daszek czy nasada chroni komin przed taką sytuacją, nawet gdy zlokalizowany jest on w strefie wysoce obciążonej wiatrem.

Daszek na kominie – zmniejszone ryzyko przytkania komina

Zaletą takiego rozwiązanie jest wyraźniej zmniejszone ryzyko zatkania się komina na skutek przedostania się do kominowego przewodu np.: liści, porwanych przez wiatr gałęzi, czy innych zanieczyszczeń. Ryzyko wzrasta, jeśli w pobliżu domu znajdują się wysokie drzewa. Obniża to zdecydowanie podatność przewodu kominowego na awarie.

Daszek na kominie – ochrona przed wodą i wilgocią

Daszek wentylacyjny na kominie pełni również rolę ochrony przed opadami atmosferycznymi, np.: deszczem czy śniegiem. Jeśli bowiem do komina dostanie się wilgoć to skutkuje to pogorszoną sprawnością działania całego systemu.

Daszek na kominie – ochrona przed ptactwem

I w końcu nasada kominowa – zwłaszcza o obrotowym charakterze – ma jeszcze jedno zastosowanie: uniemożliwia ptactwu uwicie gniazda na kominie. Ta funkcjonalność jest ważna w strefach obfitych w stada ptaków, w zjawiska obsiadania budynków przez różnorodne ptactwo.

Przeczytaj także inne artykuły:

Poradnik