Blog

3 czerwca 2021

Pielęgnacja dachów zielonych

Pielęgnacja dachów zielonych – jak często należy ją wykonywać?

Dachy zielone wymagają czynności kontrolnych i pielęgnacji. Jednym z typów dachów zielonych jest dach ekstensywny. Zieleń ekstensywną stanowią co do zasady rośliny o minimalnych wymaganiach wegetacyjnych. Zazwyczaj mowa tu o roślinach sucholubnych, które w dużej mierze potrafią samodzielnie się utrzymać i rozwijać. Tego typu dach wymaga mniej skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jednak są one także niezbędne. Rośliny ekstensywne rozmnażają się wegetatywnie oraz generatywnie. Są to zazwyczaj: mchy, zioła, rozchodniki, byliny, trawy.

Przyjmuje się, że na dachu ekstensywnym, który jest mniej wymagający, powinno przeprowadzić się kontrolę co najmniej 2 razy w roku. Kontrole te mają na celu przede wszystkim działania czyszczące, jak np.: usuniecie chwastów, suchych części roślin. Dodatkowo zalecane są dwie do czterech kontroli samego systemu drenażowego, polegającego m.in. na czyszczeniu odpływów dachowych, opasek oddzielających, rynien i innych odpływów oraz urządzeń dachowych. System odprowadzania wody jest niezwykle istotny.

Podczas kontroli dachu ekstensywnego warto przeprowadzić proces nawożenia – polecany pod koniec kwietnia oraz z początkiem września.

Jakie zadania pielęgnacyjne należy wykonać na dachu ekstensywnym?

Pięlęgnacja dachu zielonego o walorach ekstensywnego polega na zaopatrzeniu roślin w składniki odżywcze, nawożeniu, nawadnianiu – zwłaszcza nasłonecznionych miejsc.

Działania te możemy uszeregować następująco:

– nawożenie roślin – najlepiej produktami o długim działaniu oraz wieloskładnikowe, zapatrywanie je w składniki takie jak azot (N), fosfor (P) i potas (K);

– uzupełnianie pustych miejsc nowymi pędami, pozyskanymi z bujnie zarośniętych miejsc;

– nawadnianie, zwłaszcza miejsc narażonych na działanie słońca i suszę;

– usuwanie niepożądanych roślin;

– uzupełnienie substratu przy erozji;

– usuwanie roślinności z instalacji technicznych itp.

Jak pielęgnować dach zielony intensywny?

Dachy intensywne to te pokryte taka roślinnością jak byliny, krzewy, ale także drzewa i klasyczne trawniki. Wymagają one zabiegów pielęgnacyjnych takich samych, jak przydomowy ogródek. Należy regularnie kosić trawę, pielić, ciąć rośliny, nawadniać je oraz nawozić. Poza tym, podobnie jak przy omawianych dachach ekstensywnych koniecznym jest kontrolowanie odpływów wody, drenażu, opasek oddzielających, bezpieczeństwa, posadzek itp.

Być może zaistnieje tez potrzeba dosadzenia roślin lub dosiewania, uzupełnienia luk, substratu przy erozji itp.

Warto wspomnieć, że w przypadku zielnych dachów doskonale sprawdzi się w procesie hydroizolacji płynna membrana hyperdesmo, którą polecają specjaliści.

Zobacz również inne artykuły:

Poradnik