Blog

18 maja 2021

Zielone dachy a ekologia – co warto wiedzieć?

Dachy zielone nie są niczym nowym, ponieważ już setki lat temu powstawały w odległych regionach Europy celem znacznie lepszej izolacji budynków. We współczesnym budownictwie powraca się do tego rozwiązania, przede wszystkim z uwagi na fakt pogłębiającego się problemu z ocieplaniem klimatu oraz odpowiednią dystrybucją wody. O związku zielonych dachów z ekologią piszemy w najnowszym artykule, do którego lektury zachęcamy.

Czy zielony dach ma wpływ na środowisko?

Technologia dachów zielonych zyskuje na uznaniu wśród coraz większej liczby osób, co wynika z szeregu zalet, które je charakteryzują, jak i kwestii estetycznych, ponieważ poprawiają wygląd budynków, co zdecydowanie wpływa na uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej. Warto zatem przytoczyć kilka istotnych faktów:

• Zielone dachy mogą być stosowane zarówno na połaciach płaskich, jak i stromych. Na konstrukcjach stromych zalecane jest stosowanie głównie roślinności ekstensywnej, która nie będzie się nadmiernie rozrastać, a zabiegi pielęgnacyjne będą przeprowadzane jedynie sporadycznie. Takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania także na dachach płaskich, które jednak cechuje się znacznie większymi możliwościami aranżacyjnymi, ponieważ można stosować na ich tak zwaną roślinność wpisującą się w uprawę intensywną. Takie przestrzenie nierzadko stają się pełnoprawnymi ogrodami – w obu przypadkach naukowcy zwracają uwagę na fakt, iż są one schronieniem dla wielu organizmów. Dachy zielone są miejscem bytowania dla wielu owadów oraz innych bezkręgowców, czy ptaków, co pozwala na zachowanie różnorodności biologicznej.

• Ze względu na warstwę roślinności stosowanej na tego rodzaju połaciach, wyraźnie zmniejsza się ilość produkowanego tlenu, który jest niezbędny do naszego oddychania. Ponadto ma także zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla oraz pyłów zawieszonych, dzięki czemu powietrze staje się oczyszczone.

• Technologia zielonego dachu pozwala na absorpcję nadmiaru wody opadowej, co jest niezwykle istotne podczas intensywnych opadów. Powszechnie stosowanie takiego rozwiązania pozwoliłoby także na lepsze zagospodarowanie wody.

Zielone dachy wpisują się w założenia ekologicznego budownictwa i co ważne, mają coraz większy wpływ także na kwestie związane ze zwiększaniem komfortu użytkowników budynków. Stosowane jest to chociażby w wysokich biurowcach, gdzie dachy łączników, czy niższych budynków mają intensywnie zieloną warstwę roślinności, która działa kojąco na pracowników.

Gdzie szukać firmy zajmującej się tworzeniem podłoża pod zielone dachy?

W naszym artykule wykazaliśmy, że dachy zielone dobrze wpisują się we współczesne założenia ekologii, dlatego warto rozważyć ich stworzenie na połaci, na przykład budynku biurowego. Konieczne jest jednak zastosowanie wysokiej klasy materiałów, które pozwolą na stworzenie podłoża dla roślin, ale nienaruszającego strukturę dachu. Tego rodzaju usługi oferuje firma Alchimica – przeprowadzamy hydroizolację pod dachy zielone z zastosowaniem odpowiednich preparatów. Stosuje się w takim przypadku podkłady gruntujące, membrany drenażowe, czy ochronną geowłókninę. Kluczowa jest tu jednak hydroizolacja, zapobiegająca przedostawaniu się wilgoci w głąb dachu. Jeden z preparatów w naszej ofercie może poszczycić się żywotnością wynoszącą 25 lat, co jest potwierdzone certyfikatem CE W3 030350-00-0402 EAD. Dzięki temu możliwe jest stworzenie wysoce funkcjonalnej połaci, która jednocześnie będzie miała realny wpływ na środowisko.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik