Dachy płaskie to popularne rozwiązanie, które w języku polskim nie ma jednak jednoznacznej definicji. Uznaje się jednak, że odznacza się on niewielkim nachyleniem.
Jednym z rodzajów dachów płaskich są stropodachy. Są one wykonywane na stropie najwyższej kondygnacji bez pozostawienia pod nim typowej przestrzeni użytkowej, do której zalicza się strych, czy poddasze. Oznacza to, że stropodach powinien spełniać funkcję konstrukcyjną, przegrody hydroizolacyjnej, termoizolacyjnej, akustycznej i regulującej przepływ pary wodnej z pomieszczenia znajdującego się pod nim na zewnątrz. Jego rola obejmuje także względy estetyczne. Jeśli chodzi o materiały, jakie stosuje się do hydroizolacji dachów płaskich, są to materiały do izolacji przeciwwodnych i paroizolacji.
Mowa tu w przypadku hydroizolacji o:
– materiałach bitumicznych,
– materiałach bitumicznych bezspoinowych, czyli roztworach, emulsjach i lepikach asfaltowych, masach asfaltowych polimerowo bitumicznych, masach typu KMB,
– bitumicznych materiałach rolowych – papach,
– materiałach z tworzyw sztucznych – foliach.
Do paroizolacji wykorzystuje się natomiast folie polietylenowe, z ekranem aluminiowym, aktywne lub paroizolacyjno-termoizolacyjne.
Jakie są rodzaje stropodachów?
Skoro mowa o dachach płaskich i ich hydroizolacji na przykładzie stropodachów, warto pochylić się nad ich rodzajami. Taka informacja może okazać się przydatna podczas planowania prac remontowych. Jakie stropodachy wyróżniamy? Dzieląc je ze względu na sposób odprowadzania pary wodnej:
– stropodachy pełne,
– stropodachy odpowietrzane,
– stropodach wentylowane – dwudzielne, szczelinowe, kanalikowe.
Ze względu na usytuowanie warstwy hydroizolacyjnej w stosunku do warstwy termoizolacyjnej:
– tradycyjne – warstwa izolacji przeciwwodnej usytuowana jest powyżej warstwy izolacji termicznej,
– odwrócone – kiedy warstwa izolacji przeciwwodnej usytuowana jest poniżej warstwy izolacji termicznej.
Ze względu na sposób wykonania i użytkowania warstwy wierzchniej:
– balastowe,
– zielone dachy,
– tarasy.
Pamiętaj, że układ warstw w każdym z wymienionych typów stropodachów jest inny.
Warstwa hydroizolacyjna – materiały w pigułce
Omówmy teraz materiały do wykonania warstw hydroizolacyjnych dachów płaskich w pigułce. Każde z podanych rozwiązań ma swoje zalety, sprawdzi się też w innych sytuacjach, dlatego warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na ich temat.
1. Materiały bitumiczne. Są to materiały termoplastyczne. Ich odkształcalność zależy od temperatury oraz czasu oddziaływania obciążenia. Nie rozpuszczają się w wodzie, są prawie całkowicie wodoszczelne i mają duży opór dyfuzyjny. Wolno starzeją się w warstwie przypowierzchniowej, jednak proces ten przyspieszają promienie UV. Są stosowane w formie roztworów, emulsji, lepików, mas polimerowo-bitumicznych, past, kitów, pap, membran samoprzylepnych.
2. Materiały bitumiczne bezspoinowe, czyli:
– roztwory asfaltowe,
– emulsje asfaltowe,
– lepiki asfaltowe,
– izolacyjne membrany asfaltowe polimerowo-bitumiczne,
– masy typu KMB.
3. Bitumiczne materiały rolowe – papy. Obecnie mogą być nazywane także asfaltowymi, elastycznymi wyrobami wodochronnymi na osnowie. Są to materiały izolacyjne w postaci osnowy, wkładki nasyconej lub nasyconej i powleczonej bitumem. Możemy mówić o papach smołowych, asfaltowych oraz polimeroasfaltowych.
4. Materiały z tworzyw sztucznych – folie. Są wodoszczelne, odporne na czynniki chemiczne, kwasy, zasady i sole oraz odznaczają się dużym oporem dyfuzyjnym dla pary wodnej.
Co możemy Ci zaproponować?
W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim płynne membrany hydroizolacyjne HYPERDESMO. Dostępne są różne rodzaje, w tym HYPERDESMO CLASSIC, HYPERDESMO HAA, HYPERDESMO A610/ADY610 i HYPERDESMO PB-2K. Nasze produkty sprawdzą się do hydroizolacji dachu z papy, betonu, membrany PCV/PVC i TPO/FPO, blachy oraz membrany EPDM. Gwarantujemy skuteczność i najwyższą klasę wytrzymałości W3 – nawet ok. 25 lat. Technologia HYPERDESMO, którą polecamy, jest efektywna i ekonomiczna.
Przeczytaj również inne wpisy poradnikowe: