Czym wyróżnia się epoksydowa żywica jednoskładnikowa?
Syntetyczne żywice cenione są przez szerokie grono konsumentów, którzy stawiają na efektowne i nowoczesne rozwiązania w zakresie wykończenia wnętrz, tworzenia posadzek przemysłowych czy wytwarzania wyrobów rękodzielniczych. Są one dostępne w wielu postaciach, na przykład jako żywice epoksydowe jednoskładnikowe. Różnią się one wyraźnie od produktów dwuskładnikowych, gdzie musimy razem wymieszać żywicę oraz utwardzacz – żywica epoksydowa jednoskładnikowa w swoim składzie ma tak zwany utwardzacz utajony. Sprawia to, że tego typu żywica nadaje się od razu do użycia i dopiero po jej aplikacji rozpoczyna się proces utwardzania.
Co można stworzyć dzięki jednoskładnikowej żywicy epoksydowej?
Żywica epoksydowa jednoskładnikowa doskonale sprawdza się podczas tworzenia drobnego rękodzieła, głównie tego wymagającego sporej precyzji. Dzięki temu można wykorzystać ją na przykład podczas odlewania drobnej biżuterii – wisiorków czy kolczyków. Epoksydowa żywica jednoskładnikowa znajduje ponadto zastosowanie w produkcji efektownych lamp, mis na owoce czy nowoczesnych obrazów, które można zawiesić na ścianie czy postawić na półce. Warto zaznaczyć, że wykorzystuje się ją również w elektrotechnice do powlekania i zalewania elementów i przewodów elektrycznych, wymagających zaizolowania.
Żywica epoksydowa jednoskładnikowa – idealna dla osób początkujących
Epoksydowa żywica jednoskładnikowa jest doskonałą propozycją dla osób początkujących, które pragną samodzielnie stworzyć drobne, aczkolwiek efektowne i nowoczesne wyroby. Nadaje się ona do tworzenia wspomnianej już biżuterii, ale można wykorzystać ją także do produkcji unikatowych figurek czy innych elementów dekoracyjnych, które można postawić na półce. Dzięki zastosowanej technologii żywica epoksydowa jednoskładnikowa jest prosta w użyciu, przez co jest szczególnie ceniona przez osoby uczące się pracy z syntetycznymi żywicami.
Jak przechowywać żywicę epoksydową jednoskładnikową?
Jednoskładnikowa żywica epoksydowa występuje w formie płynnej i jest zamknięta w szczelnych opakowaniach – foliowych czy w plastikowych wiaderkach. Szczelne zamknięcie zapobiega zastyganiu żywicy, dlatego może być ona przechowywana w temperaturze pokojowej, najlepiej w miejscach, gdzie nie ma dostępu promieni słonecznych.
Sprawdź również: