Blog

15 marca 2021

Jak zabezpieczyć ogniomur?

Ściana ogniowa, zwana także ogniomurem ma za zadanie ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia w razie wystąpienia pożaru. Widoczna jest ona na powierzchni dachu między dwoma bezpośrednio sąsiadującymi budynkami. Istotna jest nie tylko wysokość tego elementu, ale także jego wykończenie. Zdarza się, że ściana ogniowa może być źródłem nieszczelności dachu, dlatego należy obrobić go w odpowiedni sposób, wpływający nie tylko na bezpieczeństwo, ale także funkcjonalność budynku. Poniżej zawarliśmy garść praktycznych wskazówek, jak wykonać zabezpieczanie tego elementu w zależności od wybranego pokrycia dachowego.

Jak zabezpiecza się ścianę ogniową za pomocą papy?

Przeważnie ogniomury zabezpiecza się z wykorzystaniem papy, zarówno w przypadku dachów płaskich, jak i skośnych. Cały proces należy przeprowadzić z dużą starannością, aby nie doszło do szybkiego pojawienia się pęknięć. Częstym błędem jest zaginanie papy w miejscu styku ściany ogniowej z podłożem. Wpływa to bezpośrednio na pogorszenie właściwości materiału, co w połączeniu z dużym nasłonecznieniem może doprowadzić do uszkodzeń będących źródłem ujścia dla wody opadowej. Pamiętajmy, że wspomniany surowiec po kilku latach staje się znacznie sztywniejszy i podatny na uszkodzenia pod wpływem działania słońca, które prowadzi do fragmentacji długich łańcuchów cząsteczek budujących papę. Aby ograniczyć tego rodzaju uszkodzenia, w miejscu styku obu elementów konstrukcyjnych montuje się styropianowy klin, na który nakłada się pasy papy, co ważne aż do górnej powierzchni. Następnie na górnej, poziomej powierzchni montuje się płytę OSB, a następnie odpowiednio dopasowany fragment blachy. Pamiętajmy o okresowym konserwowaniu pokrycia z papy, także w obrębie ogniomurów, co pozwoli na ograniczenie ryzyka powstania nieszczelności.

Płynna membrana pozwoli na zabezpieczenie ściany ogniowej

Jak wspomnieliśmy, papa jest stosunkowo mało trwałym materiałem, ale wciąż jest chętnie wybierany ze względu na swoją niską ceną. Warto zdecydować się na trwalsze rozwiązanie, które przy okazji znacznie poprawi funkcjonalność całego budynku. Dobrym sposobem będzie zastosowanie płynnej membrany żywicznej aplikowanej na powierzchni dachu oraz przy i na ogniomurze. Miejsce styku wspomnianego elementu z podłożem wymaga szczególnego traktowania. Należy je wzmocnić z użyciem arkusza włókna szklanego, które przykłada się w pożądane miejsce wraz z porcją żywicy. Można zastosować także preparaty zawierające już w swoim składzie włókno szklane. Wtedy wystarczy nanieść je za pomocą pędzla w newralgicznym miejscu. Żywica tworzy w tym miejscu, jak i na całym dachu wytrzymałą powłokę, skutecznie chroniącą przed działaniem wilgoci. Ponadto jej jasny kolor odbija promienie słoneczne, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z wykorzystywaniem klimatyzacji, ponieważ dzięki temu dach znacznie mniej się nagrzewa.

Przeczytaj także inne artykuły:

Poradnik