Blog

19 marca 2021

Jak uszczelnić świetliki dachowe?

Świetliki dachowe zaliczane są do detali dachu, które najczęściej stosuje się na płaskich połaciach, ale dobrze sprawdzają się także w przypadku tych skośnych. Dostarczają one znacznie większej ilości światła w przypadku pomieszczeń zaaranżowanych na poddaszu. Typem świetlika są również okna dachowe, które stosowane są w przypadku dachów skośnych, aby doświetlić znajdującą się pod nimi przestrzeń. Wspomniany element jest efektowny, ale wymaga odpowiedniej obróbki, aby tworzył szczelne połączenie z powierzchnią dachu. W przypadku prac budowlanych przeważnie stosuje się specjalne siatki oraz wełnę mineralną, a całość wykańcza się papą. Istnieją jednak nowoczesne surowce, takie jak masy żywiczne, które skutecznie doszczelnią miejsce styku detalu z podłożem, a przy tym są znacznie trwalsze.

Czy wspomniany detal może być źródłem przecieków dachu?

Z czasem świetliki dachowe mogą być źródłem nieszczelności, przez które wilgoć przedostaje się do wnętrza budynku. Zachodzi wtedy konieczność dokonania szybkiej naprawy, aby uniknąć powstawania poważniejszych uszkodzeń.

Pierwsze objawy nieszczelności możemy zauważyć w postaci większej wilgotności panującej w pomieszczeniu. Z czasem wokół świetlika od strony sufitu mogą pojawić się ciemne plamy, będące objawem pleśni. W ostateczności pod wpływem obfitych opadów może dojść do wyraźnych przecieków wody, wymagających pilnych napraw. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się płynne masy żywiczne wzmocnione włóknem szklanym. Wymieniony składnik pozwala na mostkowanie uszkodzeń, na przykład pęknięć, przywracając wytrzymałość mechaniczną powierzchni. Jednocześnie materiał jest na tyle elastyczny, że zyskuje odporność na działanie szeregu warunków atmosferycznych.

W jaki sposób uszczelnić przestrzeń wokół świetlików dachowych?

Płynne membrany żywiczne idealnie sprawdzają się do uszczelniania świetlików dachowych, również za sprawą prostej i szybkiej aplikacji. Wystarczy masę rozprowadzić za pomocą szpachelki w miejscu powstawania nieszczelności, a także kilka centymetrów nad i pod miejscem uszkodzenia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że powstanie trwała powłoka, ograniczająca dostęp wilgoci. Należy jednak pamiętać o dokładnym doczyszczeniu miejsca z luźnych fragmentów, liści oraz mchu, a także o aplikacji podkładu gruntującego, zwiększającego przyczepność masy żywicznej do miejsca uszkodzenia. Przy okazji naprawy nieszczelności warto zdecydować się na renowację dachu przy użyciu płynnej membrany, dzięki czemu zyska on trwałą powłokę odporną na wilgoć.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik