Blog

21 stycznia 2016

Jakie właściwości ma żywica samochodowa?

Żywica samochodowa – nowoczesny surowice służący do naprawy karoserii samochodowej

Syntetyczne żywice mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, co czyni z je uniwersalnym surowcem na rynku. Z ich użyciem można wykonać posadzki, dekoracje, drobną biżuterię, a także dokonać napraw w domu. Specyficznym rodzajem tego surowca jest żywica samochodowa, która sprawdza się w przeprowadzaniu drobnych napraw karoserii pojazdów, na przykład skorodowanych progów. O właściwościach żywicy samochodowej szerzej przeczytacie poniżej.

Jaka żywica samochodowa stosowana jest do naprawy karoserii?

Żywica samochodowa musi gwarantować dobrą przyczepność do karoserii i wyróżniać się wysoką wytrzymałością. Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się żywicę poliuretanową. W łatwy sposób aplikuje się ją w pożądanym przez nas miejscu, a po zastygnięciu tworzy niezwykle wytrzymałą powłokę. Taka żywica samochodowa jest także wodoodporna i nie żółknie pod wpływem promieni słonecznych.

Jak używać żywicy samochodowej?

Żywica samochodowa zazwyczaj występuje w tak zwanych zestawach naprawczych. W takich zestawach znajduje się żywica poliuretanowa, utwardzacz oraz arkusz włókna szklanego. Do naprawy karoserii należy odmierzyć określoną ilość maty z włókna szklanego i nałożyć ją na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię. Następnie odmierza się porcję żywicy poliuretanowej z utwardzaczem i za pomocą wałka nanosi się na matę, aby „wpiła” ona mieszankę. Po kilku godzinach mata zyska na twardości, po czym można przykleić ją za pomocą żywicy po wewnętrznej stronie karoserii.

Cena żywicy samochodowej

Cena żywicy samochodowej jest zróżnicowana głównie ze względu na producenta surowca oraz technologię stosowaną w produkcji żywicy samochodowej. Często cena żywicy samochodowej mocno różni się od klasycznych specyfików stosowanych podczas napraw karoserii pojazdów. Dzięki temu wiele osób wybiera żywicę samochodową wraz z włóknem szklanym, które doskonale sprawdzą się w dokonywaniu drobnych napraw.

Zobacz również:

Poradnik