Blog

20 stycznia 2021

Jak ułożyć membranę dachowa w starym dachu bez demontażu pokrycia?

Niegdyś w budownictwie nie było możliwości zastosowania wysoce zaawansowanych technologicznie surowców, które pozwalały na stworzenie funkcjonalnego dachu na bardzo długi czas. Z czasem w starych budynkach zaczęły uwidaczniać się wykwity na ścianach i suficie, wilgoć, czy problemy z dostatecznym dogrzaniem budynku. W takiej kolejności zwraca się uwagę na szczelność pokrycia, ale warto rozważyć wtedy również montaż materiałów pozwalających na odprowadzanie pary wodnej. Mowa tutaj o paroprzepuszczalnych membranach – czy możliwe jest położenie jej na starym dachu bez demontażu zewnętrznej warstwy materiału? Tego dowiecie się z lektury poniższego artykułu.

Jak ułożyć membranę pod starym pokryciem?

Membranę dachową można ułożyć pod starym pokryciem, jeśli chcemy, aby poddasze służyło nam jako pomieszczenie mieszkalne. Wtedy należy cienkimi listewkami przymocować docięte i naciągnięte fragmenty folii do krokwi. Można zdecydować się również na sposób montażu zorientowany równolegle do kalenicy, przez co krokwie są w pełni objęte membraną. Dekarze wskazują, że drugi sposób jest lepszy z uwagi na efektywniejsze odprowadzanie wilgoci. Należy jednak każdy przypadek rozpatrywać osobno, ponieważ może okazać się, że budynek został zbudowany tak, że przy okazji wewnętrznego montażu membrany konieczne stanie się wykucie dodatkowego miejsca do odprowadzania wilgoci. Montaż folii paroprzepuszczalnych nie jest zgody z obowiązującymi zaleceniami, ale w wielu przypadkach jest to jedyna forma doszczelniania dachu, na przykład, jeśli pokrycie jest w dosyć dobrym stanie i nie zamierzamy go w najbliższej przyszłości wymieniać.

Co do zasady polecamy jednak rozważyć demontaż zewnętrznej warstwy pokrycia i zainstalowanie pod nią membrany, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami. Dzięki temu materiał będzie w pełni spełniał swoje funkcje, a my będziemy mieć pewność, że dach będzie szczelny i odporny na działanie warunków atmosferycznych, w tym wody opadowej oraz wiatru. W określonych przypadkach można także na wierzchniej warstwie pokrycia zastosować płynną membranę żywiczną, tworzącą powłokę nieprzepuszczalną dla wody.

Wybierz dobry materiał

Podstawa to wybór dobrego materiału – we wspomnianym przypadku najlepiej sprawdzą się folie wysokoparoprzepuszczalne o wysokich wartościach gramatury w przedziale od 800 do 4000 g. Mają one tę zaletę, że mogą przylegać do materiałów izolacyjnych, na przykład wełny. Jest to szczególnie istotne w przypadku poddaszy, które chcemy zaadaptować jako pokoje.

Poznaj również inne treści:

Poradnik