Blog

16 czerwca 2021

Jakie pokrycie wybrać zamiast eternitu?

Pokrycia dachu eternitem cieszyło się ogromną popularnością w latach 70. ubiegłego stulecia, ponadto materiał zawierający azbest stosowano także do pokrywania elewacji, a nawet jako surowiec do produkcji rur. Już w 2002 roku Rada Ministrów stworzyła „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”, co było niejako pokłosiem prac legislacyjnych związanych z zakazem stosowania wyrobów zawierających azbest oraz obrotem wyrobami zawierającymi azbest (ustawy odpowiednio z 28 września 1998 roku oraz 28 marca 1999 roku).

Jednocześnie Polska zobowiązała się kolejnym programem do całkowitego usunięcia eternitu ze wszystkich budynków do 2032 roku. Jednym z problemów wymiany pokrycia dachowego są kwestie finansowe, ponieważ budżet państwa oferuje jedynie 10 procent dofinansowania dla całości inwestycji, co dla wielu osób stanowi koszt niemożliwy do udźwignięcia. Warto jednak mieć na uwadze, że współcześnie produkowane pokrycia dachowe są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, czego nie możemy powiedzieć o eternicie, którego pylenie może doprowadzić do pylicy azbestowej, a także nowotworów płuc.

Rodzaje pokryć dachowych, które są zdecydowanie lepszą alternatywą dla eternitu

Koszt wymiany pokrycia eternitowego na znacznie bezpieczniejszy to kwestia najistotniejsza podczas wyboru odpowiedniego materiału, który powinien gwarantować także skutecznie przekrycie budynku oraz jego ochronę przed wilgocią. Obecnie zamiast eternitu doskonale sprawdzą się między innymi:

• Powlekane blachy trapezowe, które cechuje niewielki ciężar, przez co nie wpływają one na obciążenie konstrukcji budynku, nie wymagają także modernizowania więźby dachowej (oczywiście jeśli jest ona w dobrym stanie). Ponadto ten typ pokrycia występuje w wielu wariantach kolorystycznych, co można w bardzo łatwy sposób dostosować do każdego budynku, gwarantując jednocześnie trwałe i bezpieczne pokrycie dachu, które przetrwa dekady.

• Znacznie droższym, ale równie dobrym rozwiązaniem pod względem trwałości jest wykorzystanie dachówek, jednak w tym przypadku konieczne jest wzmocnienie konstrukcji dachu, ponieważ jest to dosyć ciężki materiał. W tym przypadku finalny koszt to nie tylko same dachówki, ale także konieczność wzmocnienia więźby.

• Zamiast eternitu dobrze sprawdza się także gont bitumiczny. W tym przypadku koszt całej inwestycji jest wyższy w porównaniu do wykorzystania blachy trapezowej, ponieważ wymagają one zastosowania pełnego deskowania dachu, ale także uprzedniego położenia na powierzchni warstwy pierwszego krycia, na przykład z papy.

Każde z rozwiązań różni się w kwestii trwałości, ale przede wszystkim z uwagi na koszta – warto ubiegać się o dofinansowania na wymianę pokrycia z eternitu, które w pewnym stopniu rekompensuje koszt remontu. Jednocześnie rolnicy, którzy na swoich budynkach gospodarczych mają dachy z eternitu, mogą skorzystać z programów oferowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Płynne membrany żywiczne będą doskonałym zamiennikiem eternitu na dachu

Wymiana pokrycia eternitowego jest obowiązkowa do 2032 roku, ponadto ma to niebagatelny wpływ także na nasze zdrowie. Nie brakuje także innych nowoczesnych materiałów, na przykład nowoczesnych żywic poliuretanowych oferowanych przez firmę Alchimica, które mają tę zaletę, iż nie wpływają one obciążająco na konstrukcję dachu, a tym samym całego budynku. Ponadto stworzona z żywicy powłoka jest bezspoinowa, przez co nie przepuszcza wilgoci w dalsze partie budynku, co ma istotne znacznie między innymi w przypadku budynków gospodarczych.

Zobacz także inne wpisy blogowe:

Poradnik