Blog

28 marca 2021

Jak naprawić dach z dachówki?

Dach pokryty dachówką jest niezwykle wytrzymały pod względem panujących warunków, w tym działania opadów, nasłonecznienia, ale także silnego wiatru. Szacuje się, że dobry materiał ceramiczny, pokryty specjalnymi preparatami wytrzyma nawet do 100 lat, dlatego jest to jedna z najczęściej wybieranych form pokrycia. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że z czasem materiały tracą część swoich pierwotnych właściwości, co dotyczy także wspomnianych dachówek. W wyniku działania opadów gradu, czy na skutek spadających ciężkich gałęzi drzew może dojść do miejscowego uszkodzenia poszczególnych części pokrywających dach. Wtedy niezbędne jest dokonanie napraw, aby uniknąć zawilgocenia połaci. W przeciwnym razie narażamy budynek na zwiększoną wilgotność w pomieszczeniach, co może objawiać się trudnościami w jego ogrzaniu, a także powstawaniem plam grzybiczych. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, jak dokonać naprawy dachu wykonanego z dachówek.

Jak dokonać naprawy dachu krytego dachówką?

Drobne uszkodzenia, takie jak niewielkie pęknięcia z łatwością naprawimy z wykorzystaniem dzięki zastosowaniu dedykowanych dachówkom klejów, bądź elastycznym masom, które nanosi się na miejsce uszkodzenia. Tworzy się wtedy szczelna powierzchnia, chroniąca przed dostępem wilgoci.

Nieco trudniej wygląda sprawa w sytuacji, gdy dachówki są popękane – wtedy trzeba je wymienić, co nie jest trudne. Ogromną zaletą wspomnianego materiału są stosunkowo małe wymiary, przez co w razie uderzenia wystarczy wymienić tylko niektóre partie pokrycia. Należy wtedy podważyć delikatnie element położony powyżej tego uszkodzonego, a następnie wyjąć uszkodzoną dachówkę i założyć nową. W ten sposób pokrycie ponownie staje się w pełni funkcjonalne.

Warto zadbać także o odświeżenie i konserwację pokrycia

Przy okazji dokonywania napraw dachu z dachówki, warto zdecydować się na jego renowację. Po kilkunastu latach od położenia na powierzchni materiału pojawia się nalot, na przykład w postaci glonów, co wpływa na pogorszenie jego funkcjonalności. Wiele firm dekarskich oferuje usługi czyszczenia pokrycia oraz aplikacji substancji konserwujących, które tworzą cienką, ale trwałą powłokę, znacznie usprawniającą odprowadzanie wody opadowej. Przy okazji dachówka zyskuje odświeżony wygląd, przez co wygląda jak nowa.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik