Współczesne budownictwo opiera się w głównej mierze na tym, aby ograniczyć starty energii (głównie cieplnej), co pozwala z jednej strony zaoszczędzić koszty związane z utrzymywaniem obiektów, a z drugiej na optymalne wykorzystanie źródeł energii. Należy jednocześnie zaznaczyć, że pojawiające się wymogi prawne dotyczące konstrukcji budynków stawiają przed inwestorami konieczność pozyskiwania nowoczesnych rozwiązań w zakresie budownictwa. Szacuje się, że przy złej konstrukcji dachu, z budynku może uciekać nawet do 30 procent energii cieplnej, dlatego wykorzystując odpowiednie materiały można znacznie lepiej racjonalizować jej wykorzystanie. Specjaliści są zgodni co do tego, że energooszczędne budynki powinny być wyższe, aniżeli szersze, ponieważ w ten sposób przepływ ciepła jest znacznie lepszy i dogrzewa sumarycznie mniejszą ilość powierzchni. Koniecznie należy wziąć pod uwagę także sposób budowy samej konstrukcji, która powinna być prosta, pozbawiona wielu elementów ozdobnych, czy dodatkowych w postaci dobudówek itp. Według konstruktorów za najlepsze uchodzą dachy płaskie, a także jedno- oraz dwuspadowe pokryte nowoczesnymi materiałami o wysokiej trwałości, zapobiegające jednocześnie nadmiernej utracie ciepła, o czym szerzej piszemy w poniższym artykule.
Jak dobrać pokrycie dachu do domu energooszczędnego?
Energooszczędne pokrycia dachowe dobierane są z uwzględnieniem regionu geograficznego naszego kraju, ale także z uwagi na trwałość całej połaci. Do najczęściej wybieranych należy dachówka ceramiczna, ale także blachodachówka. Drugi z wymienionych materiałów ma tę zaletę, że jest tańszy od dachówki oraz odporniejszy na zerwanie podczas silnego wiatru.
Blachodachówki mają charakterystyczne, profilowane rąbki – montuje się je na tzw. click, co wpływa również na szybkość montażu. Wielu specjalistów wskazuje jednocześnie na konieczność zastosowania odpowiedniej warstwy ociepleniowej na poddaszu budynków, co ma największy udział w zatrzymywaniu energii cieplnej we wnętrzu budynków. Wysokiej klasy wełna mineralna będzie tutaj doskonałym wyborem, ponadto sprawi, że poddasze użytkowe będzie znacznie bardziej funkcjonalne i komfortowe do przebywania pod względem termicznym.
Konieczne jest także zastosowanie membran o wysokiej paroprzepuszczalności, które będą w pełni wodoszczelne. Wszystkie te elementy wpływają na parametry energooszczędnego dachu, ale także na jego trwałość. W tym przypadku specjaliści są zgodni co do tego, aby wykorzystywać materiały najwyższej klasy, co przełoży się również na wysoką trwałość dachu.
Warto rozważyć zabezpieczenie dachu na lata dzięki wykorzystaniu nowoczesnych membran elastycznych
Pod rozwagę warto wziąć również dodatkowe zabezpieczenie energooszczędnego dachu przed działaniem wilgoci. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania oferowane przez firmę Alchimica. Proponujemy elastyczne membrany żywiczne na dachy z blachy, które stworzą bezspoinową powłokę, kompleksowo chroniąc pokrycie przed dostępem wody opadowej.
Przeczytaj również inne artykuły: