Blog

25 stycznia 2021

Jaki papier ścierny do żywicy?

Dlaczego dobór odpowiedniego papieru ściernego do żywicy jest tak ważny?

Tworzone obiekty z żywicy pięknie się prezentują i są niezwykle trwałe. Należy jednak zaznaczyć, że efektowny wygląd odlewanych elementów to zasługa między innymi z odpowiedniego sposobu obróbki, wynikającego z używania papieru ściernego do żywicy. Używając właściwego surowca nie tylko nadajemy odlewom ostatecznego kształtu, ale pozbywamy się także nierówności, które czasami wymagają dopełnienia dodatkową porcją żywicy. Warto jest zwrócić uwagę na to, jaki papier do żywicy wybrać, aby tworzyć unikatowe wyroby. Szerzej o tym piszemy poniżej.

Podpowiadamy, jaki papier ścierny do żywicy będzie najlepszy?

Kwestia tego, jaki papier ścierny do żywicy wybrać odnosi się przede wszystkim do jego gradacji, co można określić, jako poziom „szorstkości”. Przeważnie papier ścierny umieszcza się na szlifierce, co znacznie ułatwia przeprowadzanie prac, zwłaszcza w przypadku dużych obiektów. Odpowiednia gradacja papieru jest niezwykle ważne także podczas wytwarzania niewielkich elementów z żywicy. Początkowo wybiera się papier ścierny do żywicy pozwalający na pozbycie się odstających fragmentów powstałych po odlewaniu, a następnie zmienia się je w zależności od pożądanego efektu, czyli wykończenia matowego, czy na wysoki połysk.

Zobacz, jaki papier ścierny do żywicy oraz drewna zalewanego żywicą wybrać?

Żywica i drewno to połączenie idealne – warto jednak wiedzieć, że mają one różną twardość, co wpływa na sposób obróbki, a tym samym na to, jaki papier ścierny do żywicy wybrać. Specjaliści zalecają, aby osobno szlifować fragmenty drewniane i żywiczne, dobierając papier ścierny o gradacji dostosowanej do typu surowca.

Jaki papier ścierny do żywicy do szlifowania na sucho i na mokro?

Obiekty tworzone z żywicy można szlifować zarówno na sucho, jak i na mokro. To, jaki papier ścierny do żywicy wybierzemy, uzależnione jest od preferowanego sposobu obróbki. Powszechnie dostępny jest papier ścierny do obróbki na sucho, ale w dobrych sklepach budowlanych możemy nabyć także wodoodporny papier ścierny do żywicy. Nie chłonie on wody, a przy tym nie emituje pyłów, co dla wielu osób jest znacznym ułatwieniem prac związanych z obróbką żywicy.

Poza tym, jaki papier ścierny do żywicy będzie najlepszy, istotny jest także właściwy sposób jego używania

Gdy już podejmiemy decyzję, jaki papier ścierny do żywicy wybrać, dobrze jest zadbać o to, aby właściwie używać go podczas obróbki odlewów. Mowa tutaj przede wszystkim o pozbywaniu się powstającego pyłu z powierzchni papieru. Specjaliści zaznaczają, że niezwykle istotne jest także zmienianie papieru ściernego wraz z postępem prac. Na początku najlepiej sprawdzają się papiery ścierne o gradacji 120, następnie gradację zwiększa się od 150 aż do 600. Wyższe gradacje papieru ściernego do żywicy stosowane są do wykańczania elementów na przykład na wysoki połysk (gradacja od 1200) czy pół-połysk (gradacja od 800 do 1000).

Sprawdź także:

Poradnik