Blog

04/06/2021

Jaki dach na halę?

Hale są budynkami o znacznej powierzchni, które pełnią różnorodne funkcje. Zazwyczaj mają tylko jedną kondygnację i służą celom przemysłowym – obecne są tam maszyny produkcyjne, czy regały służące do składowania wyprodukowanych towarów. Wiele z nich wykorzystuje się do jako powierzchnie wystawowe podczas targów, ale konstrukcja hali sprawdza się również w przypadku obiektów sportowych. Co istotne, takie budynki mają dużą kubaturę i lekką konstrukcję, również dachu. Od tego elementu wymaga się wysokiej funkcjonalności – koniecznie musi zapewniać przestrzeń dla transportu wewnątrzzakładowego, czy ochrony dla maszyn i artykułów przechowywanych na hali. Szczelny i trwały dach to jeden z najistotniejszych aspektów budowania hal – o jego specyfikacji szczegółowo piszemy w poniższym artykule.

Warstwy dachu hali stalowej

Najczęściej dachy hali wsparte są na konstrukcji wykonanej ze stali. Cechuje ją stosunkowo duża lekkość, a przy tym wytrzymałość, co niewątpliwie przekłada się na ogólną trwałość budynków. Taki szkielet powstaje na potrzeby konkretnego projektu z prefabrykatów łączonych na miejscu budowy. Na stalowych słupach wsparte są kratownice i dźwigary, dodatkowo obecne są płatwy zorientowane równolegle do kalenicy, sprzężenia (zwane także tężnikami) gwarantujące sztywność konstrukcji i amortyzację poziomych obciążeń. Całość wieńczy blaszane przekrycie. Podobnie jak w przypadku budynków mieszkalnych, w konstrukcji dachów hal przemysłowych możemy dostrzec ułożenie warstwowe poszczególnych komponentów. Na górze konieczne jest położenie warstwy termo- i hydroizolacyjnej. Mają one za zadanie wzmocnić pokrycie przed działaniem wody opadowej, ale także ograniczanie nagrzewania się blachy i wzmocnienie parametrów akustycznych budynków. Do hydroizolacji często wykorzystuje się membrany PVC, czy EPDM o ograniczonej trwałości. Znacznie lepszym rozwiązaniem są płynne membrany żywiczne tworzące jednolitą powłokę pozbawioną łączeń i szczelin.

Jakie są najlepsze pokrycia dachowe hal przemysłowych?

Specjaliści wskazują, że pokrycie dachu hali stalowej nie powinno być zbyt ciężkie, aby nie przeciążyć całości konstrukcji. Za najlepsza uważa się blachy trapezowe o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, jak i odpornej na działanie czynników atmosferycznych. Często stosuje się także panele stalowe, które mogą pełnić funkcje zarówno obudowy hali, jak i zewnętrznej warstwy pokrycia. Ich cechą charakterystyczną jest przekrój w kształcie litery „C”. Są one lekkie i proste w montażu i najczęściej stosuje się je w przypadku dachów, których kąt nachylenia nie przekracza 10 stopni. Oba rodzaje pokrycia stworzone są w taki sposób, aby położyć na nie warstwę hydroizolacji oraz ocieplenia. Od strony wewnętrznej dobrze jest położyć warstwę wełny mineralnej do bocznych stopek, która będzie dodatkową warstwą termoizolacyjną. Warto wspomnieć, ze wymienione materiały należy przymocować z zachowaniem kąta 20 stopni względem systemów odprowadzających wodę deszczową. Najrzadziej stosuje się płyty betonowe, ponieważ są cięższe od blach i paneli stalowych, a przy tym wymagają zastosowania dodatkowych elementów wspornych, co wiąże się z trudnościami podczas montażu i wyższymi kosztami.

Przeczytaj także inne porady:

Poradnik