Blog

9 marca 2021

Czym najlepiej posmarować papę na dachu?

„Czym posmarować papę?” – z takim pytaniem najczęściej się spotykamy w kontakcie telefonicznym z osobami, które w internecie odnajdują naszą firmę. Dach, na który położona jest papa wymaga corocznych przeglądów i okresowej konserwacji. Działanie warunków atmosferycznych, w tym silnego słońca działa niszcząco na strukturę chemiczną surowca, który w przypadku gdy doszło już do wypłukania ochronnej posypki z łupka, błyskawicznie ulega degradacji pod wpływem niszczącego działania słońca (promieniowania UV), a w rezultacie staje się podatny na występowanie pęknięć. Jest to skutek fragmentacji długich odcinków cząsteczek, przez co papa traci swoje pierwotne właściwości. Jednym z najtańszych sposobów konserwacji jest wykorzystanie mas bitumicznych aplikowanych za pomocą wałka (bitumiczne masy dyspersyjne). Są to produkty dość powszechnie dostępne w marketach budowlanych, a firma Alchimica ich nie produkuje. Choć ta metoda jest tania i szybka do przeprowadzenia, to konserwację dachu należy prowadzić co około 2-3 lata. Warto zatem zdecydować się na o wiele trwalsze rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy praca ludzka wykonana w celu naniesienia tego rodzaju produktu o trwałości około 2-3 lat jest droższa od samego materiału.

Dobrej klasy membrana pozwoli stworzyć trwałą i szczelną powłokę, odporną na warunki atmosferyczne i trwałości przekraczającej 25 lat

Wartą rozważenia technologią do bardzo trwałego zabezpieczenia papy na dachu są płynne membrany poliuretanowe. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne są bardzo trwałe i odporne na działanie promieni słonecznych (promieniowania UV), skrajnych temperatur, trwałego kontaktu z wodą itp. Co istotne, materiał jest mocny, ale elastyczny, przez co zyskuje wytrzymałość także pod względem mechanicznym. Ponadto system naniesiony na powierzchnię dachu po związaniu staje się odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego, które w głównej mierze wpływa na niszczenie papy, a dzięki jasnemu odcieniowi tworzy tak zwany „chłodny dach”, odbijający promienie słoneczne. Jednak najważniejsza cecha tego rodzaju materiałów to tworzenie powłoki pozbawionej spoin, czy szczelin. Dzięki temu nie ma możliwości, żeby woda znalazła ujście do dalszych warstw dachu. Jest to rozwiązanie na dekady. Jednak tę technologię warto zastosować na etapie gdy istniejąca papa po latach eksploatacji traci swoje właściwości.

Układ warstw systemu Hyperdesmo - naprawa/renowacja dachu z papy

Dodatkową korzyścią, obok uzyskania nowej, bardzo trwałej membrany dachowej na istniejącej, starej i wyeksploatowanej papie, są znakomite właściwości w zakresie refleksyjności promieni słonecznych membrany. Dzięki temu latem dach nie będzie się nagrzewał, a wewnątrz budynku temperatura będzie znacznie niższa i przyjemniejsza do codziennego funkcjonowania bez żadnych wydatków energetycznych na klimatyzację. Jest to tzw. bierne chłodzenie budynku. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o chłodnych dachach na naszym blogu.

Jak prawidłowo zaaplikować materiał?

Niezależnie od wyboru materiału, proces ich aplikacji odbywa się w podobny sposób. Podstawa to dokładnie doczyszczenie powierzchni z luźnych fragmentów i zanieczyszczeń. Równie istotne jest dokonanie napraw papy poprzez uszczelnienie pęknięć i usunięcie wybrzuszeń. Jeśli zdecydujemy się na wysokiej klasy materiał w postaci płynnych membran żywicznych, dodatkowo na powierzchnię papy nanosimy dedykowany podkład gruntujący a po jego wyschnięciu można przystąpić do nanoszenia masy żywicznej. Mają one postać gotowych do użycia substancji, które najlepiej nanosić szpachlą i wyrównywać całość szerokim wałkiem malarskim.

Instrukcja stosowania systemu płynnych membran poliuretanowych

Sprawdź także inne wpisy:

Poradnik