Blog

7 marca 2021

Jak położyć membranę na dachu?

Membrany dachowe są nowoczesnym produktem wzmacniającym konstrukcję dachu za sprawą właściwości hydroizolacyjnych. Szczególnym rozwiązaniem jest produkty dostępne w postaci płynnej. Chętnie wybierane są one do renowacji uszkodzonego pokrycia, wykonanego zarówno z papy, betonu, jak i dachówki. Jedną z największych zalet tego rodzaju preparatów jest bardzo łatwy proces aplikacji oraz szereg właściwości, które nadają one dachom. Przede wszystkim tworzą szczelną i pozbawioną spoin powłokę, będącą barierą dla wilgoci i wody pochodzącej z opadów deszczu oraz śniegu. Warto dodać, że w odróżnieniu od chociażby papy są odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego. Efekt ten uzyskuje się dzięki specyficznej budowie chemicznej membrany, jak i jej jasnemu odcieniowi, odbijającemu promienie słoneczne. Aby jednak preparat spełniał swoje funkcje, należy zadbać o jego prawidłowe położenie, o czym przeczytasz poniżej.

Wybierz dobry produkt

Jeśli zdecydujemy się na położenie membrany na dachu, postawmy na wysokiej klasy produkt. Polecamy płynne preparaty opracowane w technologii poliuretanowej, które w prosty sposób można kłaść nawet samodzielnie. Warto dobrać także materiał służący do wykańczania detali dachu, w tym połączeń komina z podłożem, czy ogniomurków. Wtedy dobrze jest zastosować surowiec wzmocniony włóknem szklanym, który nanosi się za pomocą pędzla w miejscu połączeń oraz kilka centymetrów nad i pod nimi.

Jak wykonać proces aplikacji membrany dachowej?

Położenie membrany nie jest bardzo skomplikowane, jednak wymaga dokładności i znajomości podstawowych zasad, by procesu aplikacji odbył się poprawnie. Na początku należy dokładnie oczyścić pokrycie. Musi być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, w tym liści, mchu, glonów, a także luźnych fragmentów, na przykład kamyczków, czy uszkodzonego pokrycia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrany przez nas preparat będzie dobrze i równomiernie przylegał do podłoża. Po wyczyszczeniu i odczekaniu, aż podłoże wyschnie, można nanieść warstwę podkładu gruntującego. Jego funkcją jest zwiększenie integracji między powierzchnią dachu a aplikowaną membraną. Po wchłonięciu gruntu przez podłoże przystępujemy do położenia membrany. Dostępne są one w wiadrach, w formie gotowej do użycia, wystarczy tylko zamieszać preparat i rozprowadzić porcję materiału za pomocą pacy lub szerokiego wałka malarskiego. Co istotne, całość należy aplikować w taki sposób, aby powstała równomierna warstwa, również w obrębie detali dachu. Zaleca się położenie minimum dwóch warstw, dzięki czemu powierzchnia zyska szczelną powłokę odporną na wilgoć.

Zobacz również inne artykuły:

Poradnik