Jaki dach do chłodni i mroźni? Jakie cechy powinno spełniać zadaszenie przy tak zindywidualizowanych obiektach?
Chłodnie i mroźnie to obiekty wymagające, pod kątem konstrukcji i zachowania odpowiednich warunków wewnątrz i na zewnątrz. Zazwyczaj związane są z szeroko rozumianym przemysłem spożywczym, wyjątkowo wrażliwym na zastosowane rozwiązania i wspomniane warunki. Dla chłodni i mroźni ważna jest odpowiednia izolacja, utrzymanie odpowiedniej temperatury, zadbanie o odpowiednie ciśnienie i wymianę powietrza. Chłodnie i mroźnie muszą spełniać wymagania szczelności gazowej, izolacji termicznej, a także wystarczającej wytrzymałości konstrukcji. Ważne, aby ściany i dach odporne były na wilgoć, a także, jak najbardziej ognioodporne. W przypadku chłodni i mroźni ważne są także aspekty sanitarne, zastosowania bezpiecznych i nietoksycznych materiałów.
Konstrukcja chłodni i mrożni oraz ich zadaszenia – co warto wiedzieć?
Tego typu obiekty najczęściej buduje się w oparciu o tzw. lekką technologię, czyli konstrukcję stalową. Przypomina ona szkielet, jest to konstrukcja nośna wykonana z kratownic lub blachownic stalowych. Całość konstrukcji zabezpieczona jest odpowiednimi preparatami antykorozyjnymi. Wykorzystanie stalowej konstrukcji nośnej oraz płyt warstwowych, do budowy obiektów typu chłodnia czy mroźnia, ma zdecydowaną przewagę nad innymi technologiami. Chodzi tu m.in. o czas trwania budowy i znacznie szybszy cykl realizacji.
W przypadku mroźni i chłodni bardzo istotna jest obudowa samych ścian, sufitów oraz dbałość o hydroizolację dachu.
Zazwyczaj stosuje się płyty warstwowe z rdzeniem PUR i PIR (płyty poliuretanowe), z uwagi na zachowanie odpowiedniej izolacyjności. Płyty te są stalowe, wewnętrzna ich powierzchnia pozostaje gładka, co dodatkowo sprzyja utrzymaniu sanitarnych warunków.
Zadaszenie obiektów typu chłodnia czy mroźnia
Najczęściej są to obiekty z zadaszeniem płaskim, wielkopowierzchniowych, co charakteryzuje wiele przemysłowych obiektów. Najważniejszą kwestią w przypadku takiej konstrukcji dachów jest niwelowanie problematyki wilgoci i kondensacji pary wodnej. Warto więc sięgnąć po paroprzepuszczalne, a z drugiej strony hydroizolujące materiały izolacyjne. Użycie takich materiałów nie naraża obiektu na zawilgocenia, korozję, przecieki czy rozwój pleśni czy grzybów.
Dodatkowo konstrukcja dachu i całego obiektu jest bezpieczniejsza. Nowoczesnym rozwiązaniem dla potrzeb hydroizolacji dachu i nie tylko (np.: posadzek) są produkty z serii płynnych membran żywicznych. Polecamy produkty z serii Hyperdesmo, które są znakomitym rozwiązaniem, jako ochronna warstwa dachów chłodni i mroźni. Produkt jest łatwy do aplikacji na dachu (poprzez np.: pędzel, wałek, natrysk), wytrzymały na warunki klimatyczne i mechaniczne. Sprawdza się w przypadku płaskich i wielkopowierzchniowych dachów, tworzy elastyczną i jednolitą powłokę bez spoin. Powłoka zabezpieczająca spełnia wszelkie wymogi stawiane mroźniom i chłodniom (szczelność, hydroizolacja, bezpieczeństwo).
Przeczytaj również inne wpisy blogowe: