Blog

12 stycznia 2016

Jaki barwnik do żywicy epoksydowej wybrać?

Barwnik do żywicy epoksydowej pozwala na stworzenie unikatowych posadzek, blatów i frontów mebli, a nawet biżuterii

Barwniki do żywicy epoksydowej stanowią niezbędny element wyposażenia osób zajmujących się tworzeniem wyrobów z żywicy epoksydowej. Dzięki nim możliwe jest wykonanie barwnych wzorów na posadzkach czy kolorowych lamp, mis, biżuterii i innych niezliczonych wyrobów. Na rynku dostępne są przeróżne warianty barwników do żywicy epoksydowej, które można łączyć ze sobą, uzyskując tym samym oryginalny efekt barwny.

Najczęściej dostępne formy barwników do żywicy

Zasadniczo barwniki do żywicy epoksydowej dostępne są w dwóch postaciach:

– kolorowych pigmentów w postaci proszków

– barwników w formie liquidów.

Dobór odpowiedniego produktu uzależniony jest od osobistych preferencji pod względem pracy z określonym typem barwnika. Należy jednak zwracać uwagę na wybór barwników, które będą pozbawione wody. Dzięki temu wiązanie pigmentów z żywicą będzie bardzo dobre, a końcowy efekt prac będzie powalający.

Barwnik fluorescencyjny do żywicy epoksydowej pozwala na stworzenie unikatowych obiektów

Twórcy rękodzieła chętnie wybierają barwniki fluorescencyjne do żywicy epoksydowej. Wyróżniają się one zastosowaniem pigmentu, który mieni się pod wpływem światła. Taki efekt wykorzystuje się przy tworzeniu mebli, lamp czy dekoracji na ścianę. Konsumenci najczęściej wybierają barwniki fluorescencyjne do żywicy epoksydowej w kolorze fioletowym, niebieskim i zielonym, co rewelacyjnie prezentuje się na gotowym wyrobie.

Jakie barwniki do żywicy epoksydowej stosowane są najczęściej podczas tworzenia żywicznych posadzek?

Barwniki do żywicy epoksydowej są niezbędne podczas tworzenia wzorzystych posadzek podłogowych. Chętnie wybierany jest biały pigment do żywicy epoksydowej, którą stosuje się podczas aplikacji jednobarwnych posadzek, ale także tych z efektem marmuru. Chętnie wybierane są także czarne barwniki do żywicy epoksydowej, dzięki którym możliwe jest stworzenie kontrastujących wzorów, jak również posadzek o ekskluzywnym wyglądzie w stylu glamour. Mnogość wariantów kolorystycznych barwników do żywicy pozwala wybrać określony odcień, który sprawdzi się podczas tworzenia posadzek, mebli czy wyrobów rękodzielniczych. Warto dodać, że obecnie oferowane pigmenty do żywicy epoksydowej posiadają różnego typu efekty. Spotykamy między innymi barwniki perłowe do żywicy epoksydowej, które delikatnie mienią się w świetle.

Ile barwnika na kg żywicy?

Podczas prac z żywicą syntetyczną, należy zwrócić szczególną uwagę na odmierzenie potrzebnej ilości barwnika. Przeważnie zaleca się, by dodawać barwnik w proporcji 10 g na 1 kilogram przygotowanej masy epoksydowej.

Kiedy dodać barwnik do żywicy epoksydowej?

Specjaliści zalecają, aby dodanie barwnika do żywicy epoksydowej poprzedzało dodanie utwardzacza. Jest to spowodowane tym, iż po dodaniu utwardzacza należy przystąpić od razu do prac. W przeciwnym razie podczas zmiany nasycenia barwy żywicy może być to niemożliwe ze względu na rozpoczynający się proces tężenia żywicy.

Zobacz także:

Poradnik