Blog

12 listopada 2020

Jaka wysokość hali produkcyjnej? Jakie przepisy prawa o tym mówią?

Wysokość hali produkcyjnej ma duże znaczenie. Każdorazowo jest to parametr, który powinien być dostosowany do specyficznej funkcjonalności, jaką ma spełniać hala.

Ważnym dokumentem w tej sprawie jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym dokumencie mowa bowiem o obiektach, w których wykonywana jest praca.

Jakie są więc normy wysokości hali produkcyjnej?

Hale produkcyjne to zazwyczaj obiekty stałej pracy (wymagające ciągłej obsługi pracowników), w związku z tym wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza niż:

– 3 metry w świetle, jeśli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia;

– 3,3 metra w świetle, jeżeli w pomieszczeniu są wykonywane prace powodujące wystąpienie czynników szkodliwych dla zdrowia.

Tak ustalona norma wysokości dla hali produkcyjnej może być zmniejszona do 2,5 metra, ale tylko za zgodą państwowego, wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Hala tak musi posiadać klimatyzację.

Jaka jest najoptymalniejsza wysokość hali produkcyjnej?

Najczęściej wybierane są hale przeznaczone do produkcji o wysokości 3-3,5 metra. Wysokość hali ulega zwiększeniu, jeśli mają do niej wjeżdżać samochody ciężarowe.

W przypadku hal służących magazynowaniu, możemy – ze względu na wysokość – wyróżnić 3 zasadnicze grupy:

• hale niskiego składowania – maksymalna wysokość przechowywania materiałów nie przekracza 4,2 metra,

• hale średniego składowania – wysokość przechowywania materiałów mieści się w zakresie 4,2 – 7,2 metra,

• hale wysokiego składowania – minimalna wysokość przechowywania materiałów jest większa od 7,2 metra.

W przypadku tej funkcjonalności hal, najczęściej wybiera się hale magazynowe wysokiego składowania. Odpowiadają one obowiązującym normom oraz trendom nowoczesnego przemysłu.

Pisząc o wysokości hal produkcyjny, warto wspomnieć jeszcze o innowacyjnych rozwiązaniach, które wybierane są najczęściej do dużych dachów wielkopowierzchniowych. Mowa tutaj o technologiach płynnych membran Hyperdesmo stworzonych na bazie żywic poliuretanowych, które idealnie nadają się m.in. do renowacji, uszczelniania pokryć dachowych, m.in. z papy, płyt warstwowych, czy membran PCV. Wybiera są także do hydroizolacji nowych dach płaskich.

Zobacz także inne artykuły:

Poradnik