Blog

28 czerwca 2021

Jak zrobić podbitkę?

Dachowa podbitka jest elementem dachu skośnego, który pozwala wykończyć go pod względem estetycznym, ale także uchronić konstrukcję przed wilgocią i utratą ciepła oraz szkodnikami, czy ptakami. Do wykonania podbitki wykorzystuje się drewno, które dobrze prezentuje się zarówno w budynkach nowoczesnych, jak i w klasycznych aranżacjach. Istotne w tym przypadku jest wykorzystanie odpowiednio wyprofilowanych desek, najlepiej z suchego drewna sosnowego, modrzewiowego, czy świerkowego. Odpowiednio będą deski nazywane piórami, ale także frezowane oraz proste. W tym przypadku po montażu konieczne jest okresowe impregnowanie podbitki.

Podbitka z blachy i PCV

Wspomniany element wykonuje się również z blachy stalowej, która wyróżnia się wysoką wytrzymałością pod względem mechanicznym, dobrze się prezentuje i nie odkształca pod wpływem temperatury.

Często na podbitkę wybierane jest również PVC, gdyż jest oferowane w szerokiej gamie kolorystycznej, co można z łatwością dopasować do całej konstrukcji, ponadto nie obciąża nadmiernie konstrukcji dachu ze względu na stosunkowo małą masę, co sprawdza się w przypadku starych konstrukcji dachów. Ma jednak istotną wadę – odkształca się pod wpływem ciepła.

Sprawdzone porady, jak wykonać podbitkę dachową krok po kroku

Dobra podbitka sprawi, że dach będzie w pełni funkcjonalny, jak i odporny na szereg czynników zewnętrznych. Montaż nie jest trudny, można go zamknąć w kilku krokach:

• Podstawą jest wymierzenie odpowiedniej ilości materiału (drewna, blachy lub PCV), warto jednak zakupić materiał z większym naddatkiem.

• Istotne jest zaprojektowanie miejsc przeznaczonych na otwory wentylacyjne, które pozwolą na swobodny przepływ powietrza, ale jednocześnie nie będą one źródłem dla wody opadowej oraz zwierząt. Na tym etapie można także przeprowadzić instalację opraw oświetleniowych.

• Właściwy montaż podbitki dachowej odbywa się poprzez instalację pierwszej deski zwanej czołową, która jest istotnym elementem wpływającym na trwałość całej konstrukcji podbitki dachowej.

• Następnie montowane są listwy montażowe do odpowiednich łat wraz z odpowiednimi szczelinami, najlepiej w zapasem 4 milimetrów tak, aby w zależności od temperatury materiał mógł się nieco rozszerzyć lub skurczyć. Do łat mocuje się także kolejne części podsufitki, a całość wykańcza odpowiednimi listwami, które nadają całości konstrukcji estetycznego wyglądu.

Do montażu elementów podsufitki wykorzystuje się gotowe listwy systemowe w kształcie litery „J” albo „F” – są miejscem, w które wsuwa się panele, co znacznie ułatwia i przyspiesza prace.

O warstwę hydroizolacyjną warto zadbać także na wierzchniej warstwie dachu

Podbitka dachowa spełnia wiele funkcji, z czego hydroizolacyjna sprawia, że konstrukcja zyskuje odporność na wodę opadową na bardzo długi czas. Warto podejść do tej kwestii kompleksowo i stworzyć na powierzchni pokrycia warstwę hydroizolacji z żywiczną membraną poliuretanową Hyperdesmo oferowaną przez firmę Alchimica. Specjaliści z naszej firmy przeprowadzają przygotowanie oraz właściwą aplikację preparatu, który tworzy cienką, ale elastyczną powłokę, która skutecznie ochroni dach przed wilgocią. Jest to zatem świetne rozwiązanie wspomagające podbitki dachowe.

Zobacz również inne wpisy blogowe oraz wybrane produkty:

Poradnik