Blog

11 kwietnia 2021

Jak zrobić dach krok po kroku?

Dach to jeden z kluczowych elementów budynku. Zaczyna się przygotowaniem projektu dachu. W nim ustalamy kształt, rodzaj pokrycia, a także kwestie związane z jego ociepleniem, z systemem rynnowym, z ewentualnymi oknami dachowymi, okapami, podbitkami itp.

Kolejne etapy budowy dachu możemy najogólniej podzielić na następujące kroki:

– wzniesienie więźby dachowej – najczęściej są to konstrukcje klasyczne krokwiowe, jętkowe, płatwiowo-jętkowe. Czym jest więźba dachowa? Jest to tzw. szkielet dachu, do którego montowane są kolejne elementy. Więźba dachowa przejmuje obciążenie z pokrycia dachowego i przenosi je na konstrukcję nośnych ścian obiektu.

Więźba zbudowana jest z wiązarów, na które z kolei składają się krokwie dachowe. Czym są ów krokwie dachowe? Są to drewniane belki, główne belki nośne, które mają na celu podtrzymanie konstrukcji dachowej.

– zabezpieczenie więźby folią przed wilgocią. Są to specjalne folie montowane do drewna zszywkami, izolują więźbę. Jest to tzw. folia wstępnego krycia, która obniża ciężar więźby;

– montaż łat i kontrłat – tworzenie konstrukcji, na której będzie montowane poszycie dachowe. Łaty i kontrłaty to inaczej drewniane listwy o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, mocuje się je do więźby dachowej. Kontrłaty układane są wzdłuż krokwi i tworzą szczeliny wentylacyjne, a łaty prostopadle do nich.

– montaż orynnowania, podbitki i ewentualnych okien dachowych;

– ułożenie pokrycia dachowego, np.: blachodachówki, dachówki cementowe, ceramiczne, gont drewniany i inne;

– odpowiednie ocieplenie i izolacja dachu.

Jakie warstwy ocieplenia występują na dachu? Jak to wygląda od strony termoizolacji dachu?

W kolejności od wnętrza budynku:

• wykończenie skosów poddasza płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią;

• folia paroszczelna;

• ruszt montażowy z ewentualnym wypełnieniem dodatkową warstwą izolacji cieplnej;

• izolacja cieplna z wełny szklanej ułożona pomiędzy krokwiami;

• paroprzepuszczalna folia dachowa;

• kontrłaty o odpowiedniej wysokości;

• łaty montażowe pod pokrycie dachowe z blachodachówki, dachówki ceramicznej, cementowej lub bitumicznych płyt falistych;

• pokrycie dachowe

lub (po ułożeniu na krokwiach folii paroprzepuszczalnej i kontrłat):

• deskowanie albo płyty podkładowe pod pokrycie z gontów bitumicznych lub papy

• kontrłaty mocowane do pełnego deskowania;

• pokrycie docelowe montowane na łatach.

Nowoczesne rozwiązania

Jeśli poszukujesz nowoczesnych rozwiązań w zakresie pokrycia dachu, to polecamy płynne dachowe membrany poliuretanowe na bazie syntetycznych żywic. Nałożone wałkiem czy natryskiem – ochronią nasz dach nie tylko przed wodą i wilgocią, ale także przed promieniowaniem UV. Pozwalają również zrealizować koncepcję tzw. „zimnego dachu”, czyli obniżenia temperatury samej powierzchni dachu i tym samym zmniejszenia kosztów eksploatacji w aspekcie klimatyzowania obiektu. Budując dach w szczególności należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu punktów instalacji technicznej i innych newralgicznych miejsc, które szczególnie narażone są na penetrację wody i przecieki. Omawiany produkt jest w tym zakresie doskonałym rozwiązaniem, proponowanym przez profesjonalistów.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik