Blog

4 lutego 2021

Czym uszczelnić dach zimą?

Zalegające zimą pokłady śniegu z czasem ulegają stopieniu, co powoduje, że na dachu znajdzie się duża ilość wody, która w razie wystąpienia uszkodzeń może przedostawać się w głębsze partie pokrycia, co będziemy widzieć pod postacią wilgotnego sufitu. W takim przypadku należy działać szybko, żeby wilgoć nie spowodowała jeszcze większych uszkodzeń. Niegdyś uważano, że proces naprawczy można przeprowadzić, dopiero gdy temperatura sięgnie znacznie powyżej zera, a pokrycie będzie suche. Powstaje jednak coraz więcej preparatów dostosowanych do niemal każdych warunków. W najnowszym artykule podpowiadamy, czym uszczelnić dach zimą i w jaki sposób aplikować surowiec na powierzchnię pokrycia.

Wybierz odpowiedni środek do uszczelniania dachu zimą

Jeśli chcemy dokonać napraw uszkodzeń powstałych na pokryciu dachowym w czasie zimy, zwracajmy uwagę na to, że preparat musi być dostosowany do panujących aktualnie warunków. Wspomniany surowiec nie powinien zawierać dużej ilości wody, co w przypadku mrozów może utrudnić wiązanie się go z podłożem, co w konsekwencji nie doprowadzi do uszczelnienia dachu. Na rynku dostępne są preparaty na bazie polimerów, które można aplikować na przykład na papie. Wyróżniają się one odpornością na wilgoć, ponadto tworzą elastyczną powłokę na powierzchni pokrycia, co chroni je przed powstawaniem pęknięć. Wiele tego typu surowców ma w swoim składzie specjalne włókna – aplikowane na powierzchnie pęknięcia tworzą pewnego rodzaju mostki łączące i wypełniające krawędzie uszkodzenia. Dzięki temu dach ponownie zyskuje wytrzymałość na szereg czynników, począwszy od promieniowania UV, aż po działanie wilgoci.

Jak prawidłowo aplikować preparat?

Preparaty do uszczelniania dachów podczas zimy najczęściej można nabyć jako produkt gotowy do użycia od razu po otwarciu. Warto jednak przygotować miejsce wokół uszkodzenia – powinno być ono pozbawione luźnych elementów, takich jak gruz, kamyczki, czy liście. Następnie za pomocą pacy lub wytrzymałego pędzla ławkowca aplikuje się masę. Warto tutaj zwrócić uwagę, że powinno się rozprowadzić porcję materiału w kierunku prostopadłym w stosunku do przebiegu pęknięcia, co pozwoli na uzyskanie najlepszych rezultatów pod względem trwałości. Równie dobrze można w ten sposób uszczelnić miejsce styku komina z dachem, jeśli tamtędy przedostaje się woda do wnętrza pokrycia. Wtedy wystarczy rozprowadzić preparat dookoła miejsca styku z kilku centymetrowym zapasem.

Sprawdź także inne artykuły:

Poradnik