Blog

8 lutego 2021

Jak stworzyć figurki z żywicy epoksydowej?

Figurki z żywicy epoksydowej – pomysł na oryginalne dekoracje

Żywica epoksydowa jest nowoczesnym surowcem, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny – stosowany jest od przemysłu po użytek domowy, gdzie sprawdza się do tworzenia figurek z żywicy epoksydowej. Wiele z nich do złudzenia przypomina dekoracje stworzone z droższych surowców, na przykład drewna czy kamienia, bez utraty walorów estetycznych. Figurki z żywicy epoksydowej pięknie się prezentują jako ozdoba wnętrza i sprawdzą się jednocześnie jako upominek dla kogoś bliskiego.

Jedno- czy dwuskładnikowa? Jaka żywica epoksydowa do figurek sprawdza się najlepiej?

Do tworzenia figurek z żywicy epoksydowej zasadniczo wykorzystuje się dwa rodzaje produktów, czyli żywice jednoskładnikowe, a także dwuskładnikowe. Różnią się one ceną, jak również sposobem ich wykorzystywania. Żywice jednoskładnikowe w swoim składzie zawierają już zmieszaną żywicę z utwardzaczem, z kolei te dwuskładnikowe wymagają wymieszania żywicy z dedykowanym utwardzaczem. Zarówno jeden, jak i drugi produkt sprawdza się doskonale do robienia figurek z żywicy epoksydowej.

Co jest potrzebne do wykonania figurek z żywicy epoksydowej?

Poza zasadniczym surowcem, czyli żywicą epoksydową do tworzenia figurek potrzeba także foremek do odlewania. Najlepiej sprawdzają się wykonane z silikonu, dzięki czemu gotowy produkt można wyciągnąć w łatwy sposób bez obaw o uszkodzenie. Można wykonać również odlew gipsowy, który będzie można zalać masą żywiczną. Warto zaopatrzyć się także w pigmenty, które nadadzą żywicy określoną barwę, dzięki czemu figurki zyskają unikatowy wygląd.

Jak pracować z żywicą podczas tworzenia figurek?

Podczas robienia figurek z żywicy epoksydowej, należy zadbać o bezpieczeństwo w czasie pracy. W tym celu powinno stosować się ochronę rąk w postaci rękawiczek, które osłonią skórę rąk w razie przypadkowego rozlania żywicy. Figurki z żywicy epoksydowej warto jest tworzyć w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, na przykład przy otwartym oknie, dzięki czemu ograniczymy wdychanie szkodliwych oparów.

Zobacz także:

Poradnik