Blog

27 czerwca 2021

Jak sprawdzić stan techniczny dachu?

Ocena stanu technicznego dotyczy każdego budynku, zwłaszcza tych wybudowanych wiele lat wcześniej, ponieważ w ten sposób można określić, czy konieczne są do przeprowadzenia działania naprawcze.

Ponadto jest to także istotna cecha, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości, zarówno tej przeznaczonej dla użytku indywidualnego (jako domy), jak również obiektów przeznaczonych na działalność biznesową – jak biurowce, obiekty produkcyjne itd. Dlatego poniżej można znaleźć praktyczny wpis, w którym zawarliśmy najważniejsze wskazówki pomocne w ocenie stanu technicznego zadaszenia budynków.

Na co zwrócić uwagę przy ocenie stanu technicznego dachu?

Stan techniczny dachu można ocenić samodzielnie pod względem wielu elementów, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych:

• Najważniejsza jest ocena stanu technicznego elementów konstrukcyjnych dachu. Mowa tutaj głównie o słupach, a w razie możliwości także o łatach, czy wiązarach. Są to elementy wykonane z drewna, dlatego niezbędne jest tutaj dokonanie oceny, czy nie występują na ich powierzchni specyficzne dziurki oraz rowki, co świadczy o zaatakowaniu drewna przez szkodniki. Jest to niezwykle istotny aspekt oceny stanu technicznego dachowej konstrukcji, ponieważ obecność szkodników ma niszczący wpływ na drewno, co wiąże się z kosztownymi naprawami.

• Na poddaszu warto także sprawdzić, czy sufit oraz przyległe ściany nie są zawilgocone lub nie noszą śladów wykwitów pleśni, ponieważ może to sugerować nieszczelności pokrycia dachowego. Warto wziąć pod uwagę także to, czy na poddaszu nie są odczuwane podmuchy wiatru.

• Specjaliści wskazują również na konieczność prowadzenia pomiarów wilgotności z użyciem higrometru. Wewnątrz budynków wartość wilgotności powinien zawierać się w przedziale od 40 do 60 procent, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, iż jest to parametr zależny od temperatury – wyższa temperatura to niższa wilgotność i odwrotnie. Jeżeli poziom wilgotności wynosi więcej niż 70 procent, bardzo prawdopodobne jest, że dach nie jest w pełni szczelny.

• Decydując się na zakup jakiejś nieruchomości, dobrze jest także zlecić badanie termowizyjne, które pozwala na nieinwazyjną analizę stanu dachu, zwłaszcza jego pokrycia. Specjalistyczne urządzenie pozwala pokazać dach w postaci specyficznych barw o barwie od ciepłej do zimnej. Zimne plamy w odcieniach niebieskiego wskazują, że na powierzchni dachu doszło do nieszczelności. Jest to bardzo precyzyjna metoda oceniająca, gdzie występują lokalne uszkodzenia pokrycia.

Jakie działania wdrożyć w razie stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym dachu?

Jeżeli ocena stanu technicznego dachu wykryła obecność nieprawidłowości, warto możliwie jak najszybciej przystąpić do działań naprawczych. Elementy konstrukcyjne dachu, takie jak np. słupy, warto zlecić dekarzom do naprawy. Jeżeli uszkodzeniu uległo pokrycie dachu z papy, warto zwrócić się do specjalistów z firmy Alchimica, którzy z wykorzystaniem, elastycznych membran żywicznych Hyperdesmo stworzą elastyczną i jednolitą powłokę, zabezpieczającą zewnętrzną warstwę dachu przeciw działaniu wilgoci.

Zobacz także inne porady oraz sprawdź wybrane produkty:

Poradnik