Blog

18 listopada 2020

Jak dobrać rozstaw krokwi?

Rozstaw krokwi ma szczególne znaczenie dla funkcjonowania całego budynku. Należy mieć na względzie, iż konstrukcja dachu narażona jest na znaczne obciążenia. Mowa tutaj o silnym wietrze, opadach atmosferycznych, a także obciążeniach statycznych całego budynku. Niezwykle istotna jest także długość krokwi, która dobierana jest przez projektantów całego budynku, którzy wykorzystują specjalne wzory służące do obliczania tego wymiaru w zależności od kąta nachylenia dachu, czy odległości ścian. Można wykorzystać do tego gotowe tabele, które pomagają w doborze odpowiedniej długości krokwi w zależności od kąta nachylenia dachu.

Przykładowo: jeżeli projekt uwzględnia dach o kącie nachylenia 32 stopni, a długość krokwi na płaskim rzucie dachu wynosi 5,5 metra, to stosujemy mnożnik 1,1792, co daje nam w rezultacie krokwie o długości 6,485 metra.

Krokwie nie mogą być zbyt krótkie, ponieważ nie można połączyć dwóch fragmentów drewna w jeden większy. W takim przypadku mogłoby dojść do znacznego obciążenia całej konstrukcji.

Rozstaw i długość krokwi w zależności od typu konstrukcji

Dobór krokwi o odpowiedniej długości i rozstawie zależy także od rodzaju konstrukcji:

• W więźbie krokwiowo-belkowej stosowanej w dachach o kącie nachylenie 45 stopni maksymalnej szerokości 6 metrów stosuje się krokwie o długości nieprzekraczającej 5 metrów przy rozstawie co 80 lub 120 centymetrów.

• W domach z więźbą jętkową, gdzie poddasze pełni funkcję użytkową powinno stosować krokwie o maksymalnej dopuszczalnej długości do 12 metrów, standardowo mają one długość powyżej 4,5 metra.

• Więźby płatwiowo-kleszczowe uważane są za najbardziej uniwersalne, ponieważ dobrze sprawdzają się zarówno na jedno-, jak i na dwuspadowych dachach. Takie dachy mogą być nachylone pod kątem nawet 70 stopni i szerokości 16 metrów, przy czym ich rozstaw powinien wynosić maksymalnie 5 metrów. W tym przypadku długość zastosowanej krokwi uzależniony jest bezpośrednio od jej grubości.

Standardowo rozstaw krokwi zawiera się w przedziale od 80 do 110-120 centymetrów, jednak powyższe wymiary uzależnione są od konstrukcji danego dachu i przeznaczenia danego budynku.

Jaka długość krokwi bez podparcia?

Krokwie wsparte na murłatach, bez dodatkowych elementów podpierających powinny mieć długość od 4,5 do 5 metrów. Tworzą one więźbę krokwiową, która pomimo prostoty konstrukcji jest dosyć rzadko spotykana w budownictwie, co wynika z faktu, że jest ona stosunkowo mało stabilna. Znacznie częściej stosuje się systemy oparte na podparciach krokwi, takie jak jętki, kalenice, czy dźwigary, które znacznie wzmacniają cały szkielet dachu, a przy tym pozwalają na stworzenie konstrukcji o większych wymiarach i większym kącie nachylenia.

Polecamy także innowacyjne produkty, oparte m.in. na technologi płynnej membrany Hyperdesmo wykonane z żywic poliuretanowych, doskonałe do renowacji, uszczelnia pokryć dachowych.

Przeczytaj również inne wpisy oraz zobacz produkty:

Poradnik