Blog

11/18/2020

Jak dobrać rozstaw krokwi?

Rozstaw krokwi ma szczególne znaczenie dla funkcjonowania całego budynku. Należy mieć na względzie, iż konstrukcja dachu narażona jest na znaczne obciążenia. Mowa tutaj o silnym wietrze, opadach atmosferycznych, a także obciążeniach statycznych całego budynku. Niezwykle istotna jest także długość krokwi, która dobierana jest przez projektantów całego budynku, którzy wykorzystują specjalne wzory służące do obliczania tego wymiaru w zależności od kąta nachylenia dachu, czy odległości ścian. Można wykorzystać do tego gotowe tabele, które pomagają w doborze odpowiedniej długości krokwi w zależności od kąta nachylenia dachu.

Przykładowo: jeżeli projekt uwzględnia dach o kącie nachylenia 32 stopni, a długość krokwi na płaskim rzucie dachu wynosi 5,5 metra, to stosujemy mnożnik 1,1792, co daje nam w rezultacie krokwie o długości 6,485 metra.

Krokwie nie mogą być zbyt krótkie, ponieważ nie można połączyć dwóch fragmentów drewna w jeden większy. W takim przypadku mogłoby dojść do znacznego obciążenia całej konstrukcji.

Rozstaw i długość krokwi w zależności od typu konstrukcji

Dobór krokwi o odpowiedniej długości i rozstawie zależy także od rodzaju konstrukcji:

• W więźbie krokwiowo-belkowej stosowanej w dachach o kącie nachylenie 45 stopni maksymalnej szerokości 6 metrów stosuje się krokwie o długości nieprzekraczającej 5 metrów przy rozstawie co 80 lub 120 centymetrów.

• W domach z więźbą jętkową, gdzie poddasze pełni funkcję użytkową powinno stosować krokwie o maksymalnej dopuszczalnej długości do 12 metrów, standardowo mają one długość powyżej 4,5 metra.

• Więźby płatwiowo-kleszczowe uważane są za najbardziej uniwersalne, ponieważ dobrze sprawdzają się zarówno na jedno-, jak i na dwuspadowych dachach. Takie dachy mogą być nachylone pod kątem nawet 70 stopni i szerokości 16 metrów, przy czym ich rozstaw powinien wynosić maksymalnie 5 metrów. W tym przypadku długość zastosowanej krokwi uzależniony jest bezpośrednio od jej grubości.

Standardowo rozstaw krokwi zawiera się w przedziale od 80 do 110-120 centymetrów, jednak powyższe wymiary uzależnione są od konstrukcji danego dachu i przeznaczenia danego budynku.

Jaka długość krokwi bez podparcia?

Krokwie wsparte na murłatach, bez dodatkowych elementów podpierających powinny mieć długość od 4,5 do 5 metrów. Tworzą one więźbę krokwiową, która pomimo prostoty konstrukcji jest dosyć rzadko spotykana w budownictwie, co wynika z faktu, że jest ona stosunkowo mało stabilna. Znacznie częściej stosuje się systemy oparte na podparciach krokwi, takie jak jętki, kalenice, czy dźwigary, które znacznie wzmacniają cały szkielet dachu, a przy tym pozwalają na stworzenie konstrukcji o większych wymiarach i większym kącie nachylenia.

Polecamy także innowacyjne produkty, oparte m.in. na technologi płynnej membrany Hyperdesmo wykonane z żywic poliuretanowych, doskonałe do renowacji, uszczelnia pokryć dachowych.

Przeczytaj również inne wpisy oraz zobacz produkty:

Poradnik