Blog

12 maja 2021

Jak dobrać grubość krokwi?

Krokwie to istotny element konstrukcyjny dachu, są to pochyłe belki o prostokątnym przekroju, których głównym zadaniem jest podtrzymywanie całej konstrukcji dachu, wzmacnianie jej, usztywnienie dachu, a także przenoszenie obciążeń pokrycia dachowego na ściany budynku. Możemy spotkać się z krokwiami drewnianymi lub metalowymi.

Drewniane krokwie częściej stosowane są w klasycznych budynkach. Drewno to materiał izolujący ciepło i dźwięk, do tego wygląda bardzo estetycznie i dodaje uroku budynkom. Pamiętajmy jednak, ze drewno wymaga odpowiedniej impregnacji przed działaniem wilgoci, należy je regularnie konserwować.

Metalowe krokwie są lżejsze, trwalsze i odporne na działanie wilgoci. Ich minusem jest jednak mniejsza elastyczność, nie zawsze nadadzą się do klasycznych budynków. Są też podatne na korozję, więc również wymagają odpowiednich zabezpieczeń.

Na czym polega montaż krokwi dachowych?

Montaż krokwi to ich rozmieszczenie na ścianach budynku, tak aby równomiernie rozłożyć ciężar dachu. Mocuje się je do ścian za pomocą odpowiednich łączników dachowych. Na krokwiach układa się płyty dachowe, również montowane do nich z użyciem łączników lub gwoździ.

Jak ważna jest grubość i rozmiary krokwi?

Wybór właściwych krokwi przekłada się wprost na konstrukcję całego obiektu i jego wytrzymałość. Powinny stworzyć mocną i stabilną konstrukcję. Muszą być więc odpowiednio wytrzymałe, tak aby unieść ciężar dachu. Istotne są następujące elementy:

– wymiary krokwi – grubość i szerokość;

– rodzaj materiału wykonania;

– kształt krokwi;

– rodzaj krokwi i ich przeznaczenie;

– rozstaw krokwi.

Ogólnie rzecz ujmując, istnieje zasada, że im większe jest obciążenie dachu, tym grubsze i szersze powinny być krokwie. Wymiary krokwi muszą być profesjonalnie wyliczone przez profesjonalistę.

Należy też pamiętać, że belki krokwiowe powinny być odpowiednio uszczelnione, aby zapobiec przeciekaniu wody i wnikaniu wilgoci. Krokwie muszą też być zgodne z normami budowlanymi dla danego kraju.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik