Blog

25 października 2020

Jak deskować dach dwuspadowy?

Popularnym dachem na wielu obiektach, zwłaszcza mieszkaniowych jest dach dwuspadowy. Dlaczego jest aż tak powszechny? Dach ten cechują relatywnie niskie koszty budowy, z uwagi na dość nieskomplikowaną formę i niedużą powierzchnię połaci. Przy tym spełnia wszystkie funkcje ochronne, jest stosunkowo uniwersalny i daje opcję zagospodarowania poddasza na użytkową przestrzeń. W przypadku dachu dwuspadowego mamy też swobodę wyboru poszycia dachowego.

Inne jego zalety to:

– większa energooszczędność, niż w przypadku dachu wielopołaciowego;

– możliwość montażu paneli fotowoltaicznych;

– nieskomplikowany montaż, mniejsze ryzyko wad wykonawczych.

Dach dwuspadowy często nazywany jest także dwupołaciowym, szczytowym lub siodłowym. Dach ten składa się z dwóch przeciwległych połaci, które łączą się ze sobą w kalenicy, czyli na krawędzi dachu – w tym przypadku w tzw. kalenicy górnej. Charakterystyczne dla dachu dwuspadowego jest istnienie trójkątnych ścian bocznych, które nazywa się szczytami i zamykają bryłę dachu w płaszczyznach prostopadłych do kalenicy.

Czym jest deskowanie dachu?

Proces deskowania dachu polega na montażu na krokwiach dachowych sztywnego poszycia z desek, na którym następnie rozkłada się wstępne poszycie, np.: z membrany. Celem deskowania jest wzmocnienie konstrukcji dachu i odporności na działanie wszelkich zjawisk pogodowych: wichury, wiatru, opadów śniegu i innych zanieczyszczeń dachu.

Proces deskowania dachu dwuspadowego – jak wygląda? Kolejne kroki

Deskowanie dachu dwuspadowego cechują następujące, ogólne zasady:

1. Istotny jest odpowiedni dobór desek, które muszą być wystarczająco wysuszone (najczęściej stosuje się drewno sosnowe);

2. Znaczenie mają parametry desek – najlepiej jak ich grubość wynosi 24-25 mm i szerokość 12-15 cm;

3. Deskowania rozpoczyna się od dołu krokwi w kierunku szczytu i sukcesywne ich dokładanie. Warto pamiętać, że krokwie to belki układane pod skosem, ich pary łączy się ze sobą wzdłuż linii i nazywa kalenicą;

4. Przybijanie desek poprzecznie do krokwi. Zakłada się, że około 15 gwoździ mocujących jest wystarczających na metr bieżący dla uzyskania wzmocnionej i solidnej konstrukcji dachowej;

5. Następnie wykonuje się wstępne pokrycie dachu, tymczasowo zabezpieczające obiekt;

6. Kolejnym krokiem jest zamocowanie kontrłat i łat w przypadku pełnego deskowania.

Oprócz tego, planując deskowanie, koniecznie należy pamiętać o wykonaniu pustki wentylacyjnej między deskami a warstwą ocieplenia. Inwestorzy często o tym nie wiedzą, co prowadzi do gromadzenia wilgoci pod połacią.

Dlaczego warto deskować dach?

Deskowanie nie jest ogólnie uznane z element nośny konstrukcji drewnianej, ale należy podkreślić, że sprzęża ją i stabilizuje oraz równomiernie rozkłada siły konstrukcji połaciowej. Jest szczególnie istotny w przypadku dachu dwuspadowego. Pełne deskowanie dachu zaleca się zwłaszcza w przypadku poddaszy użytkowych. Deskowanie to lepsza izolacja akustyczna oraz termiczna, co wprost przekłada się na większy komfort funkcjonowania dla użytkowników.

Przeczytaj także inne wpisy:

Poradnik