Blog

15 stycznia 2016

Jak czyścić żywicę epoksydową?

Praktyczne wskazówki, jak czyścić żywicę epoksydową?

Obiekty bądź elementy wystroju stworzone dzięki żywicy epoksydowej są niezwykle łatwe do utrzymania w czystości z powodu właściwości wynikających z jej budowy chemicznej. Kwestie tego, jak czyścić żywicę epoksydową odnoszą się w głównej mierze to budowy polimerowej surowca, jakim jest żywica epoksydowa. Wzajemne ułożenie poszczególnych grup sprawia, że wszystko, co stworzone jest dzięki wykorzystaniu żywicy epoksydowej jest wytrzymałe pod względem mechanicznym, jak również w kwestii działania innych czynników. Mowa tutaj między innymi o odporności na wiele mocnych kwasów i zasad.

Dlatego osoby zastanawiające się, jak czyścić żywicę epoksydową, mogą zastosować różnego typu środki myjące bez obaw o zniszczenie posadzki czy stworzonych ozdób domowych, a nawet mebli. Warto dodać, że jest to surowiec odporny na zalanie, dzięki czemu nawet przypadkowy kontakt z dużą ilością płynów nie wpływa szkodliwie na puchnięcie czy wybrzuszanie się tworzywa. W większości przypadków czyszczenie żywicy epoksydowej wymaga zastosowania jedynie łagodnych detergentów, które z łatwością pozwolą pozbyć się silnych zabrudzeń.

Domowe sposoby, jak czyścić żywicę epoksydową

Wiele osób zastanawiających się, jak czyścić żywicę epoksydową, szuka prostych, domowych sposobów na utrzymanie w czystości wykonanych projektów. Doskonale sprawdzi się tutaj kilka kropel płynu do mycia naczyń dodanych do wiadra z ciepłą wodą. Tak przygotowany roztwór bardzo dobrze doczyści powierzchnie blatów, posadzki i dekoracje stworzone z żywicy epoksydowej. Dodatkowo płyn do mycia naczyń nada wspomnianym elementom delikatnego blasku.

Czym wyczyścić żywicę epoksydową?

Oprócz detergentów stosowanych do czyszczenia żywicy epoksydowej niezbędne są mopy i ściereczki, które pozwolą skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Specjaliści polecają zastosowanie głównie produktów miękkich w dotyku, wykonanych na przykład z mikrofibry. Wystarczy delikatnie spryskać ściereczkę lub mopa wodą, a następnie przetrzeć powierzchnię. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się kurzu i drobinek brudu z elementów stworzonych z żywicy epoksydowej. Tego typu atrybuty mają także dodatkowe zastosowanie – tworzą na powierzchniach żywicznych dodatkową warstwę antystatyczną, ograniczającą osadzanie się na nich zanieczyszczeń.

W jaki sposób oczyścić narzędzia z żywicy epoksydowej?

Zagadnienia związane z tym, jak czyścić żywicę epoksydową, warto rozszerzyć także o pozbywanie się tego surowca z narzędzi, które mają zostać ponownie wykorzystane na przykład do odlewów. Najlepiej do ich czyszczenia przystąpić, gdy żywica nie uległa całkowitemu utwardzeniu. Polecane są tutaj silne rozpuszczalniki organiczne, w tym toluen, aceton czy rozpuszczalnik nitro. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu szczególnej ostrożności podczas czyszczenia narzędzi z żywicy epoksydowej.

Zobacz także:

Poradnik