Blog

3 grudnia 2016

Ile schnie żywica epoksydowa?

Wyjaśniamy, ile schnie żywica epoksydowa

Praca z żywicami epoksydowymi jest stosunkowo prosta, a sam surowiec ceniony jest między innymi za szybki czas schnięcia. Warto zaznaczyć, że posadzki i obiekty stworzone z użyciem żywicy epoksydowej wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością na uderzenia, czy zarysowania, a przy tym są elastyczne, amortyzując jednocześnie działające na nie siły różnego rodzaju. Wiedząc, ile schnie żywica epoksydowa, możemy przystąpić do prac związanych z jej obróbką. W ten sposób nadaje się im określonego kształtu i finalnego „szlifu”, co z pewnością będzie się prezentować efektownie. Poniżej wyjaśniamy dokładnie, ile schnie żywica epoksydowa, zatem zachęcamy do lektury.

Rodzaj produktu oraz grubość warstwy ma największy wpływ na to, ile schnie żywica epoksydowa

To, ile schnie żywica epoksydowa, uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju produktu. Każdy producent wykorzystuje inną technikę otrzymywania tego surowca, co finalnie może skutkować zróżnicowanym czasem schnięcia żywicy epoksydowej. Innym, równie ważnym czynnikiem jest grubość warstwy żywicznej. Dotyczy to zarówno obiektów zalewanych, jak i tworzonych posadzek. Cienkie warstwy schną bardzo szybko, z kolei grubsze, osiągające 10 centymetrów nawet kilkanaście godzin. Producenci umieszczają na opakowaniu przybliżony czas, ile schnie żywica epoksydowa, który zawiera się przeważnie w przedziale od 24 do 48 godzin. Wielu z nich zawiera również informację, ile schnie żywica epoksydowa w zależności od grubości wylanej warstwy. Po tym czasie żywica zyskuje najważniejszych właściwości, na przykład na czynniki mechaniczne, z kolei nawet po około 2 tygodniach mają one pełnię właściwości.

Co jeszcze wpływa na czas schnięcia żywicy epoksydowej?

Czas schnięcia żywicy epoksydowej zależy również od warunków, w jakich prowadzone są prace. Przede wszystkim pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane lub wietrzone, co znacznie skraca czas zastygania żywicy epoksydowej. Niezwykle ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wilgotności – jeśli jest ona duża, żywica będzie schła znacznie dłużej. Większość producentów na opakowaniach surowców zawiera informację, jaką wilgotność w pomieszczeniu zachować, aby żywica epoksydowa mogła schnąć w optymalnym czasie.

Jak możemy przyspieszyć czas schnięcia żywicy epoksydowej?

Jeśli chcesz, aby żywica epoksydowa schła szybciej, zadbaj o to, aby pomieszczenie było przewiewne i dobrze wentylowane. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas tworzenia posadzek żywicznych – dzięki temu całość zastyga równomiernie, a podłoga już po kilku godzinach nadaje się do chodzenia. Warto jest także kontrolować parametr wilgotności powietrza i modyfikować ją w taki sposób, aby czas schnięcia żywicy był krótszy.

Sprawdź również:

Poradnik