Blog

29 października 2020

Czym się różni dach od stropodachu?

Dach oraz stropodach wykańczają górną część budynków, jednak różnią się one w wielu kwestiach zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym:

• Dach jest elementem konstrukcyjnym, chroniącym budynek przed działaniem czynników atmosferycznych, z kolei stropodach pełni funkcję zwieńczenia budynku, jak i stropu ostatniej kondygnacji.

• Oba elementy różnią się pod względem struktury. Dachy mają konstrukcję (przeważnie drewnianą) opierającą się głównie na krokwiach, jętkach oraz kalenicach wraz z odpowiednią instalacją termo- i hydroizolacyjną, z kolei stropodachy mają odpowiednią instalację chroniącą budynek przed wilgocią oraz warstwę termoizolacyjną, pokrycie dachowe oraz warstwę użytkową.

• Dach zwieńcza budynek, chroniąc go głównie przed wodą opadową i wiatrem, podobnie jak stropodach. Jednak drugi z wymienionych elementów konstrukcyjnych może pełnić także funkcje rekreacyjne. Nierzadko na stropodachach powstają tarasy oraz ogrody, co sprawdza się szczególnie w przypadku budynków, które wzniesione zostały na działkach o ograniczonej powierzchni, gdzie nie można wytyczyć dostatecznie dużo miejsca do celów rekreacyjnych.

Kiedy stosuje się dach i stropodach?

Stropodachy są stosowane głównie w budynkach o konstrukcji płaskiej, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach wielkopowierzchniowych i w blokach mieszkalnych. W zależności od preferencji powstają one w technologii wentylowanej lub niewentylowanej. Z kolei dachy dotyczą głównie budynków z połacią pod kątem, które dzielimy na kopertowe, dwuspadowe, czterospadowe, czy pulpitowe. Dobór stropodachu oraz dachu uzależniony jest od typu konstrukcji budynku oraz możliwości finansowych inwestora, jednak oba rodzaje konstrukcji znajdują powszechne zastosowanie w nowoczesnym budownictwie.

Jakie pokrycie stosuje się na stropodachu, a jakie na dachu?

Dachy od stropodachów różnią się także pod względem materiałów zastosowanych do ich pokrywania. W przypadku dachów stosuje się różnorodne materiały, w tym blachodachówki, dachówki ceramiczne lub betonowe, ale także papę. Do powlekania stropodachów wykorzystywana jest papa, ale także blachy cynkowe. W przypadku stropodachów o większym spadku można zastosować także blachę falistą. Ponadto na stropodachu możliwe jest założenie tak zwanego odwróconego dachu, ale także aplikacja nowoczesnej membrany żywicznej o wieloletniej gwarancji, które zapewnia firma Alchimica. Pozwalają one na trwałe pokrycie powierzchni, która jest odporna na działanie wody, promieniowania słonecznego oraz wiatru. Pomimo stosunkowo cienkiej warstwy, tworzy ona powłokę wytrzymałą pod względem mechanicznym i co ważne bezspoinową, dlatego woda opadowa nie ma możliwości przeniknięcia w głąb połaci. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się na stropodachach budynków wielomieszkaniowych, ale także obiektów użyteczności publicznej, czy budynków przemysłowych.

Przeczytaj także inne wpisy:

Poradnik