Blog

1 listopada 2020

Czym są dachy bezpłatwiowe?

Jak wskazuje nazwa, dachy bezpłatwiowe pozbawione są elementów konstrukcyjnych, określanych jako płatwie, które układane są równolegle do kalenicy dachu. Odpowiadają one za przenoszenie ciężaru na poprzecznie umieszczone elementy nośne. W przypadku dachów bezpłatwiowych ciężar pokrycia przenoszony jest bezpośrednio na nośne elementy konstrukcji, zazwyczaj w postaci ram pełnościennych. W tym przypadku sztywne pokrycie mocuje się bezpośrednio do dźwigarów. Takie konstrukcje znajdują zastosowanie w tworzeniu hal stalowych, przeznaczonych na przykład do celów przemysłowych, usługowych, czy magazynowych.

Jakie zalety mają dachy bezpłatwiowe?

Stworzenie dachu bezpłatwiowego na szczycie hali stalowej uzależnione jest od rodzaju projektu, jak i specyfiki danego obiektu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, wśród których wymienia się między innymi:

• Stosunkowo tanie koszty montażu w porównaniu z konstrukcjami, w których stosuje się płatwie,

• Możliwość ukrycia wymianów w blasze,

• Niską wysokość elementów konstrukcyjnych,

• Szybki sposób montażu, co znacznie przyspiesza wszystkie prace konstrukcyjne, jak i oddanie obiektu do użytku.

W tym rozwiązaniu nie brakuje wad, bowiem dachy bezpłatwiowe mają cięższą warstwę nośną, ale także ograniczoną możliwość wykonywania podwieszeń do blachy. W miarę eksploatacji obiektu i przy dokonywaniu zmian w obiekcie może dojść do nadwyrężenia konstrukcji. Może także zajść konieczność zastosowania podwójnej warstwy blachy w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia.

Pokrycia stosowane na bezpłatwiowych dachach

Przeważnie na dachach pozbawionych płatwi stosuje się przekrycie z blachy trapezowej, które jest bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Konieczne jest także stworzenie pod takie przekrycie warstwy termo- oraz hydroizolacji. Dopuszczalne jest także zastosowanie płyt betonowych, jednak są one dosyć ciężkie, ponadto do ich instalacji konieczne jest wykorzystanie dźwigu.

Jeżeli spadek dachu wynosi minimum 5-7 procent, możliwe jest także zamontowanie płyt warstwowych na podporach oddalonych od siebie co 6 metrów. Ich cechą jest obecność dwóch warstw blach, pomiędzy którymi znajduje się rdzeń ze styropianu, wełny mineralnej, czy poliuretanu. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy Alchimica i położenie na dachu bezpłatwiowym elastycznej warstwy z membrany żywicznej Hyperdesmo. Wśród największych zalet warto wymienić niewielki ciężar, który nie wpływa na obciążenia konstrukcji dachu, ale także wysoką odporność na każde warunki atmosferyczne, zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, ale także opady atmosferyczne oraz wiatr. Jest to trwały sposób powlekania dachu, który wytrzyma nawet kilkadziesiąt lat.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik