Jak wskazuje nazwa, dachy bezpłatwiowe pozbawione są elementów konstrukcyjnych, określanych jako płatwie, które układane są równolegle do kalenicy dachu. Odpowiadają one za przenoszenie ciężaru na poprzecznie umieszczone elementy nośne. W przypadku dachów bezpłatwiowych ciężar pokrycia przenoszony jest bezpośrednio na nośne elementy konstrukcji, zazwyczaj w postaci ram pełnościennych. W tym przypadku sztywne pokrycie mocuje się bezpośrednio do dźwigarów. Takie konstrukcje znajdują zastosowanie w tworzeniu hal stalowych, przeznaczonych na przykład do celów przemysłowych, usługowych, czy magazynowych.
Jakie zalety mają dachy bezpłatwiowe?
Stworzenie dachu bezpłatwiowego na szczycie hali stalowej uzależnione jest od rodzaju projektu, jak i specyfiki danego obiektu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, wśród których wymienia się między innymi:
• Stosunkowo tanie koszty montażu w porównaniu z konstrukcjami, w których stosuje się płatwie,
• Możliwość ukrycia wymianów w blasze,
• Niską wysokość elementów konstrukcyjnych,
• Szybki sposób montażu, co znacznie przyspiesza wszystkie prace konstrukcyjne, jak i oddanie obiektu do użytku.
W tym rozwiązaniu nie brakuje wad, bowiem dachy bezpłatwiowe mają cięższą warstwę nośną, ale także ograniczoną możliwość wykonywania podwieszeń do blachy. W miarę eksploatacji obiektu i przy dokonywaniu zmian w obiekcie może dojść do nadwyrężenia konstrukcji. Może także zajść konieczność zastosowania podwójnej warstwy blachy w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia.
Pokrycia stosowane na bezpłatwiowych dachach
Przeważnie na dachach pozbawionych płatwi stosuje się przekrycie z blachy trapezowej, które jest bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Konieczne jest także stworzenie pod takie przekrycie warstwy termo- oraz hydroizolacji. Dopuszczalne jest także zastosowanie płyt betonowych, jednak są one dosyć ciężkie, ponadto do ich instalacji konieczne jest wykorzystanie dźwigu.
Jeżeli spadek dachu wynosi minimum 5-7 procent, możliwe jest także zamontowanie płyt warstwowych na podporach oddalonych od siebie co 6 metrów. Ich cechą jest obecność dwóch warstw blach, pomiędzy którymi znajduje się rdzeń ze styropianu, wełny mineralnej, czy poliuretanu. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy Alchimica i położenie na dachu bezpłatwiowym elastycznej warstwy z membrany żywicznej Hyperdesmo. Wśród największych zalet warto wymienić niewielki ciężar, który nie wpływa na obciążenia konstrukcji dachu, ale także wysoką odporność na każde warunki atmosferyczne, zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, ale także opady atmosferyczne oraz wiatr. Jest to trwały sposób powlekania dachu, który wytrzyma nawet kilkadziesiąt lat.
Przeczytaj również inne wpisy: