Blog

02/13/2016

Czy żywica epoksydowa jest bezpieczna?

Wyjaśniamy, czy żywica epoksydowa jest bezpieczna

W ostatnich latach syntetyczne żywice stały się niezwykle popularne. Mają one zastosowanie w przemyśle, na przykład do tworzenia posadzek na terenie przedsiębiorstw, ale coraz częściej wykorzystuje się je także do tworzenia efektownych mebli czy drobnego rękodzieła, na przykład biżuterii czy domowych dekoracji. Osoby pracujące z żywicami, zwłaszcza te rozpoczynające naukę tworzenia różnego typu obiektów, często zastanawiają się, czy żywica epoksydowa jest bezpieczna. Wspomniana kwestia jest niezwykle ważna z uwagi na fakt bezpiecznej pracy, niezagrażającej naszemu zdrowiu. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszym artykułem, czy żywica epoksydowa jest bezpieczna i jak zabezpieczać się podczas pracy z jej użyciem.

Stan skupienia w głównej mierze decyduje o tym, czy żywica epoksydowa jest bezpieczna

Żywica epoksydowa w momencie aplikacji ma stan ciekły, a po kilku godzinach ulega stężeniu, zmieniając się w postać stałą, którą można poddawać obróbce – szlifowaniu czy wierceniu. Określony stan skupienia ma główny wpływ na to, czy żywica epoksydowa jest bezpieczna. Specjaliści wskazują, że żywica epoksydowa w formie ciekłej może być dla nas szkodliwa, głównie dla alergików, nasilając objawy nadwrażliwości. Mowa tutaj głównie o oparach, które wdychane mają drażniący wpływ na układ oddechowy – najlepiej ochronić się z użyciem specjalnej maski na twarz z odpowiednio wysokim filtrem. Należy zwrócić uwagę także na ochronę skóry rąk, w tym celu wykorzystuje się rękawice, które w przypadku rozlania żywicy po powierzchni rąk, nie dopuszczają jej do kontaktu ze skórą. Dobrze jest zadbać również o odpowiednią wentylację pomieszczeń podczas pracy z żywicą epoksydową, dopuszczając stale świeże powietrze do pomieszczenia. Warto podkreślić, że żywica epoksydowa w stanie stałym jest całkowicie bezpieczna, nie emitując szkodliwych związków.

Normy prawne precyzujące, czy dana żywica epoksydowa jest bezpieczna

Normy prawa europejskiego wyraźnie wskazują, czy żywica epoksydowa od danego producenta może być bezpiecznie stosowana przez użytkowników. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla wytwórców drobnych obiektów, ale także dla osób, które zawodowo zajmują się na przykład aplikacją posadzek żywicznych. Istnieją żywice epoksydowe mające stosowne certyfikaty, które określają je jako produkty bezpieczne. Dzięki temu możliwe jest opracowanie środków ochrony indywidualnej, co jest kluczową kwestią odnoszącą się do bezpiecznej pracy.

Zobacz także:

Poradnik