Jeśli chodzi o ocieplanie stropodachów i dachów, w rozumieniu Prawa Budowlanego są to roboty budowlane, które w zależności od wysokości budynku wymagają zgłoszenia do starostwa lub uzyskania pozwolenia na budowę. Konkretnie mówiąc, termomodernizacja budynku do 25 m wymaga zgłoszenia. Natomiast znowelizowana ustawa nie rozstrzyga bezspornie kwestii uzyskania pozwolenia na budowę w celu docieplenia stropodachów przy wysokości powyżej 25 m. Dlatego zalecamy zgłoszenie się do starostwa w celu ostatecznej kwalifikacji. Jeśli ocieplenie zostanie uznane za remont, wystarczy zgłoszenie robót budowlanych. W przeciwnym razie trzeba będzie uzyskać zgodę na przedsięwzięcie.
Z czym wiąże się niezgłoszenie termomodernizacji dachu?
Trzeba mieć na uwadze to, że niezgłoszenie termomodernizacji dachu, nawet jeśli wysokość nie kwalifikuje się do nakazu uzyskania pozwolenia na budowę, jest równoznaczne z samowolą budowlaną. Co to oznacza? Mogą wystąpić nieprzyjemne konsekwencje, w tym w zakresie opłat legalizacyjnych. Kwoty, o jakich mowa plasują się między 2500 zł a 5000 zł. Dodajmy, że zgłoszenia wymaga też m.in. wymiana pokrycia dachowego, instalacji grzewczej, czy wodnej.
Jakie prace związane z remontem dachu wymagają pozwolenia na budowę?
Warto wspomnieć też, jakie prace remontowe dachu wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Bez wątpienia taka wiedza przyda się każdemu, kto w najbliższym czasie planuje zmiany, w tym termomodernizację budynku. Dzięki temu uda się uniknąć posądzenia o samowolę budowlaną. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest potrzebne, gdy przy okazji remontu dachu:
– chcesz nadbudować dom w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub usytuowany w odległości od granicy działki mniejszej niż 3 m (ściana bez okien) lub 4 m (ściana z oknami),
– planujesz przebudować przegrody zewnętrzne lub elementy konstrukcyjne tak, że zostanie powiększony obszar oddziaływania na tereny sąsiednie.
Reasumując, w przypadku dachu wymóg dotyczy czynności takich jak zmiana jego konstrukcji i pokrycia, co prowadzi do zwiększenia zacienienia lub stwarza ryzyko rozprzestrzenienia się ognia.
Jakie są wymagania Prawa Budowlanego?
Nowelizacja Prawa Budowlanego doprowadziła do uregulowania obowiązku docieplenia stropodachów i dachów zgodnie z wymaganiami minimalnymi, które dotyczą ochrony cieplnej. Oznacza to, że jeśli termomodernizacja budynku będzie obejmowała ponad 25% powierzchni przegród zewnętrznych, konieczne będzie spełnienie warunku maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. Taką informację znajdziesz w art. 5 ust. 2b ustawy Prawo Budowlane w powiązaniu z zał. 2 rozporządzenia. Wiąże się to z koniecznością zaprojektowania i wybudowania odpowiedniej grubości izolacji termicznej.
Nie zapomnij o hydroizolacji
Bardzo ważnym aspektem modernizacji dachu jest także dobór stosownej hydroizolacji. W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim płynną membranę HYPERDESMO. Proponujemy niezawodne rozwiązania dla dachów z papy, betonu, membrany PCV/PVC i TPO/FPO, blachy oraz membrany EPDM. Ważna jest dla nas skuteczność. Z nią wiążą się parametry, takie jak najwyższa klasa trwałości W3 – 25 lat, czy wysoka odporność na wszelkie czynniki eksploatacyjne, w tym promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, stojącą wodę. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat membran HYPERDESMO, które u nas znajdziesz.
Zobacz przykładowe produkty:
- HYPERDESMO CLASSIC – płynne membrany
- HYPERDESMO HAA – płynne membrany
- HYPERDESMO ADV610 – płynne membrany
- HYPERDESMO PB-2K – płynne membrany
Przeczytaj inne wpisy poradnikowe: