Blog

24 kwietnia 2021

Jak ocieplić dach płaski?

Od konstrukcji każdego budynku, w tym mającego dach płaski wymagane jest zastosowanie wysokiej klasy ocieplenia, które zapobiegnie uciekaniu ciepła z obiektu, co wpływa między innymi na komfort przebywania, jak i mniejsze koszta związane z jego ogrzewaniem. Istnieje kilka metod ocieplania dachu płaskiego, w zależności od typu konstrukcji, co szeroko opisujemy w najnowszym artykule.

Co zrobić w przypadku płaskich dachów wentylowanych?

Ocieplenie dachu stosujemy między innymi w przypadku konstrukcji wentylowanych, które zapewniają swobodny przepływa powietrza nad stropem. Efekt ten uzyskuje się dzięki zastosowaniu szczeliny, która powinna wynosić między 10 a 15 centymetrów, co pozwala na ograniczanie stopnia wilgoci wewnątrz budynku. W tym przypadku poszczególne warstwy kształtują się następująco: na nośnej konstrukcji umieszcza się folię paroizolacyjną, a następnie wełnę skalną tworzącą termoizolację. Nad nią znajduje się szczelina wentylacyjna, a dopiero potem właściwe pokrycie. Można je wtedy dodatkowo doszczelnić, na przykład dzięki zastosowaniu płynnych membran żywicznych.

Jak ocieplić dach płaski niewentylowany?

Płaskie dachy, które nie są wentylowane, wymagają zastosowania paroizolacji odprowadzającej nadmiar pary wodnej, co ma miejsce przeważnie w wielkopowierzchniowych obiektach, do jakich zaliczamy hale magazynowe, przemysłowe itp. W takich przypadkach warstwę termoizolacyjną umieszcza się na nośnej warstwie dachu – stosuje się głównie niepalne płyty z wełny mineralnej. Z kolei w budynkach mieszkalnych, ocieplenie umieszcza się na powierzchni betonowej. Jeśli dach ma być przeznaczony do remontu, wtedy konieczne jest zerwanie wszystkich warstw aż to tego podłoża. Tutaj podobnie umieszcza się folię paroprzepuszczalną, a na to płyty z wełny mineralnej, sprawdzi się także styropian o zwiększonej twardości, który będzie w stanie wytrzymać zwiększoną temperaturę w przypadku kładzenia papy termozgrzewalnej.

Kiedy sprawdzi się metoda odwróconego dachu?

Zamiast opisanych powyżej, tradycyjnych sposobów można wykorzystać także metodę odwróconego dachu. Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w nowopowstających budynkach, jednak może być stosowana w przypadku mocniejszych konstrukcji ze względu na zastosowanie nieco odmiennych materiałów. Warstwy w tym przypadku kształtują się kolejno (licząc od spodu): hydroizolacja, ocieplenie, wierzchnia warstwa przekrycia, przy czym nie jest ona papą. Zazwyczaj stosuje się płytki betonowe albo drobny żwir, wykorzystuje się także specjalne warstwy ziemi, dzięki którym możliwe jest stworzenie tak zwanego zielonego dachu. W technologii odwróconego dachu ocieplenie wykonuje się z polistyrenu ekstradowanego (zwanego potocznie styrodurem), cechującego się znacznie większą odpornością mechaniczną. Należy mieć na uwadze, że taka warstwa musi wytrzymać duży nacisk wynikający z zastosowanie materiałów wierzchnich.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik