Blog

14 stycznia 2016

Czy można wiercić w żywicy?

Łatwa obróbka żywicy to jedna z największych zalet tego typu surowców

Żywice syntetyczne cenione są przez szerokie grono konsumentów ze względu na ich funkcjonalność, w tym łatwy sposób obróbki. Dzięki temu, wykorzystując żywicę, na przykład epoksydową możemy stworzyć przeróżne obiekty, dekoracje czy meble, ale świetnie sprawdza się ona do tworzenia funkcjonalnych posadzek. Nauka pracy z syntetycznymi żywicami wymaga poszukiwania informacji na temat charakterystyki produktu, jak go używać, a także, czy można wiercić w żywicy. Ostatnia z wymienionych kwestii jest istotna z punktu widzenia obróbki wytworzonych elementów.

Sprawdź, czy można wiercić w żywicy

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule artykułu, należy wyraźnie zaznaczyć, że w żywicy można wiercić, ponadto przeprowadza się to w zdecydowanie łatwiejszy sposób, niż na przykład w przypadku pleksi.

Utwardzona żywica z łatwością poddaje się wierceniu, ponieważ jest na tyle krucha, że pozwala w łatwy sposób wywiercić otwory, ale na tyle elastyczna, że nie pęka podczas tego typu obróbki. W odróżnieniu od innych syntetycznych tworzyw żywica podczas wiercenia nie przykleja się do wiertła, zatem idealnie nadaje się do tworzenia obiektów, które należy wydrążyć bądź stworzyć otwory, na przykład do przeciągnięcia przewodów.

Jakie wiertło do wiercenia żywicy zastosować?

Poruszając temat wiercenia w żywicy, warto jest zwrócić uwagę także na wiertła stosowane do obróbki elementów wykonanych z użyciem tego surowca. W przypadku małych obiektów można wykorzystać specjalne wiertła dostosowane do wiertarki ręcznej, które przydadzą się do tworzenia niewielkich otworów dla przewodów elektrycznych, na przykład podczas tworzenia lamp z żywicy epoksydowej. Do większych elementów powstających w wyniku połączenia żywicy z drewnem można wykorzystywać również otwornice do drewna, które znacznie ułatwiają prace związane z tworzeniem mis czy wazonów.

Sprawdź również:

Poradnik