Blog

04/14/2021

Czy można kłaść papę termozgrzewalną na beton?

Papa jest materiałem, który może być jak najbardziej kładziony na beton. Najczęściej dotyczy do dachów płaskich i wielkopowierzchniowych. Beton jest materiałem chłonnym, więc zaleca się go zagruntować odpowiednim preparatem przed aplikacją papy termozgrzewalnej. Znacząco determinuje to poprawny montaż papy na betonie.

Pamiętajmy, aby zawsze kierować się wskazówkami producenta, który zazwyczaj rekomenduje odpowiedni preparat gruntujący i wskazuje warunki niezbędne do aplikacji. Wyróżniamy wiele rodzajów papy: z osnową z włókniny poliestrowej, z włókna szklanego, papy oksydowane, modyfikowane polimerami. Różnią się one między sobą przyczepnością, odpornością na warunki atmosferyczne, warunkami ich aplikacji.

Bardzo dobrym wyborem są poliuretanowe i epoksydowe podkłady gruntujące, jedno lub dwuskładnikowe. Oparte są one na wodzie lub poliuretanie i nadają się do różnych powierzchni. A przy tym ich czas schnięcia jest bardzo szybki, co przyśpiesza prace – od zaledwie kilkunastu minut do kilku godzin. Stanowią doskonały podkład i impregnat w jednym.

Jak kłaść papę termozgrzewalną na beton? Co warto wiedzieć?

W pierwszej kolejności należy dokonać przeglądu stanu dachu. Wszelkie nierówności, wgłębienia należy wyrównać, usunąć, uzupełnić zaprawą. Powierzchnia betonu powinna być sucha, bez jakichkolwiek ruchomych elementów, odpylona i odtłuszczona.

W tym zakresie sprawdzą się specjalne masy uszczelniająco-klejące. Są to masy dylatacyjne występujące w formie samorozlewającej się żywicy lub o konsystencji żywicznej pasty. Wypełniają dziury w poszyciu dachowym, a także w fundamentach, w filarach, ścianach itp.

Nie należy kłaść papy termozgrzewalnej na beton przy temperaturze niższej, niż 0 stopni Celsjusza, choć przy niektórych rodzajach papy nawet poniżej 5 stopni Celsjusza. Nie kładziemy papy na beton, jeśli pada deszcz, czy śnieg, bezpośrednio po deszczu lub na oblodzoną powierzchnię.

Kolejne kroki:

– zagruntowanie powierzchni betonowej;

– sukcesywne rozwijanie rolek papy i pozostawienie ich na chwilę, aby rozładować naprężenia papy w celu uniknięcia jej odkształcania i powstawania fałd. Następnie ponowne zwinięcie papy w rolki;

– rozwijanie rolek papy, jednocześnie zgrzewając podłoże i dolną powierzchnię, tak aby się ze sobą połączyły;

– każdorazowo tworzenie zakładów poprzecznych płatów papy na około 10-15 cm;

– na koniec: uszczelnienie brzegów równoległych poprzez dociśnięcie ich dodatkowo wałkiem, aby uszczelnić powłokę z papy i uchronić dach przed problemem z przeciekaniem.

Sprawdź nowoczesne rozwiązania

Polecamy nowoczesną technologię hydroizolacyjną dachu. Mowa tu o jedno lub dwuskładnikowych płynnych membranach żywicznych, które aplikowane są w łatwy sposób wałkiem, gumową raklą lub odpowiednim natryskiem, praktycznie na każdą powierzchnię dachu. Tworzą poliuretanową ochronę dachu, odpowiednio elastyczną, wytrzymałą, jednolitą i zabezpieczającą przed czynnikami atmosferycznymi (opady, temperatury), mechanicznymi i chemicznymi. Są produktem ekologicznym i w pełni bezpiecznym dla użytkowników, ale i otoczenia.

Zobacz także inne wpisy:

Poradnik